2023-cü il dekabrın 22-də Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və İraqın Strateji Araşdırmalar üzrə Respublika Mərkəzi (INASS) institutlararası əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəlmiş Anlaşma Memorandumu imzalamışdır. Sənəd BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Dr. Fərid Şəfiyev və INASS-ın baş direktoru Dr. Mutaz Muhi Əbdülhəmid tərəfindən imzalanıb.
Memorandum elmi ədəbiyyat və nəşrlərin mübadiləsini, həmçinin birgə simpozium və konfransların təşkilini nəzərdə tutan əməkdaşlıq çərçivəsini müəyyən edir.
Eyni zamanda, bu sənədin imzalanması Azərbaycan Respublikası ilə İraq Respublikası arasında mövcud olan ənənəvi dostluq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsinə və möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş birgə niyyətin ifadəsidir.

The AIR Center and INASS Sign Memorandum of Understanding
On December 22, 2023, the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and the Republican Center for Strategic Studies (INASS) signed a Memorandum of Understanding (MoU) aimed at enhancing institutional cooperation. The agreement was signed by Dr. Farid Shafiyev, Chairman of the Board of the AIR Center, and Dr. Motaz Muhy Abd el Hamid, Director General of INASS.
The MoU establishes a framework for collaboration through the exchange of academic literature and publications, as well as the organization of joint symposiums and conferences.
Moreover, the signing of this memorandum reflects a shared commitment to deepening and strengthening the longstanding and friendly bilateral relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Iraq.