"Müxtəlifliyin qorunması: 2024-cü ildə İslamofobiya ilə mübarizə" mövzusunda beynəlxalq konfransla bağlı brifinq keçirilib
2024-03-05 14:57
Martın 5-də "Müxtəlifliyin qorunması: 2024-cü ildə İslamofobiya ilə mübarizə" mövzusunda Bakıda keçiriləcək beynəlxalq elmi konfransla bağlı brifinq təşkil olunub. Brifinqdə Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev martın 8-9-da təşkil olunacaq konfrans haqqında məlumat verib. O bildirib ki,  İslamofobiya ilə Beynəlxalq Mübarizə Gününə həsr olunan "Müxtəlifliyin qorunması: 2024-cü ildə İslamofobiya ilə mübarizə" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi, G20 Dinlərarası Dialoq Forumu və Bakı Təşəbbüs Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Fərid Şəfiyev vurğulayıb ki, Azərbaycanda keçiriləcək "Müxtəlifliyin qorunması: 2024-cü ildə İslamofobiya ilə mübarizə" mövzusunda ölkəmizdə keçiriləcək beynəlxalq elmi konfrans xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Konfrans Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında mühüm rol oynayacaq. Fərid Şəfiyev qeyd edib ki, həm 30 illik işğal dövründə, həm də ondan sonra Azərbaycan İslamofobiyanın fəsadları ilə üzləşib, Qərb mediası və siyasətçiləri tərəfindən Azərbaycana qarşı aşkar qərəzli kampaniya həyata keçirilir. İslamofobiya ilə bağlı Bakıda ikinci dəfə təşkil olunacaq beynəlxalq konfransda hədəf bu mənfi tendensiyalara təkan verən siyasi, iqtisadi, mədəni, diskriminativ faktorların müəyyən edilməsi və onlara qarşı ortaq strategiyanın formalaşdırılmasıdır. Onun sözlərinə görə, Qafqazda yaranmış yeni reallığı qəbul etməmək  əks-təbliğata təkan verən əsas səbəblərdəndir. Azərbaycanın artıq beynəlxalq münasibətlərdə orta güc kimi çıxış etdiyini deyən Fərid Şəfiyev qeyd edib ki, bu il ölkəmiz COP29 və digər qlobal əhəmiyyətli tədbirlərə ev sahibliyi edəcək.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov qeyd edib ki, Konfransda dünyanın 32 ölkəsindən alimlər, beynəlxalq təşkilatların ekspertləri, din xadimləri və qeyri-hökümət təşkilatlarının nümayəndələrini əhatə edən 130-dan  çox beynəlxalq qonağın iştirak etməsi gözlənilir. Həmçinin, sözügedən konfransda mövzu üzrə yerli ekspertlər, dövlət qurumlarının nümayəndələri, dini icma rəhbərləri və dövlət rəsmiləri də iştirak edəcəkdir. İkinci İslamofobiya konfransı zamanı əsas mövzu ətrafında ciddi müzakirələr, araşdırma təqdimatları və açıq dialoqların aparılması üçün platforma təmin ediləcəkdir. Rəvan Həsənov diqqətə çatdırıb ki, İslamofobiya, əsasən Qərb ölkələrində yayılmış bir ideologiyadır. Bəzi qüvvələr İslam adı altında öz məkrli məqsədlərini həyata keçirməyə çalışırlar. Azərbaycan isə hər zaman dini ayrı-seçkiliyin əleyhinə olub və bu siyasətini indi də davam etdirir. Azərbaycan dini inanclara çox həssaslıqla yanaşır və ölkəmizin qlobal problemlərə münasibəti ədalət çərçivəsindədir. O qeyd edib ki, məqsəd İslamofobiya ilə bağlı Qərb ölkələrinin çirkin niyyətlərini ifşa etməkdir. “Burada söhbət təkcə bizim ölkədən getmir. Digər ölkələrdə də İslam dininə inanan insanlar təzyiqə məruz qalırlar. Düşünürəm ki, Bakıda keçiriləcək konfrans ədalətsizliyə qarşı bir platforma rolunu oynayacaq”.
Brifinqdə media nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, 15 mart tarixinin “İslamofobiya ilə mübarizə günü” olması ilk dəfə 2020-ci ilin 27-28 noyabrında İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Niger Respublikasının Niamey şəhərindəki toplantısında elan olunub. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyası 2022-ci ildə martın 15-ni “İslamofobiya ilə Beynəlxalq Mübarizə Günü” kimi qəbul edib.

A briefing on the International Conference titled “Embracing Diversity: Tackling Islamophobia in 2024” was held
2024-03-05 14:57
Baku hosted a briefing on the International Conference titled “Embracing Diversity: Tackling Islamophobia in 2024.” Chairman of the Board of the Center of Analysis of International Relations Farid Shafiyev gave information about the conference to be held on March 8-9. He said that the conference dedicated to the “International Day to Combat Islamophobia” was being jointly organized by the Baku International Multiculturalism Center, the Center of Analysis of International Relations, the G20 Interfaith Dialogue Forum, and the Baku Initiative Group.
Farid Shafiyev stressed that the conference will be of special importance in terms of conveying the truth about Azerbaijan to the world community. He noted that during the 30-year-long Armenian occupation, as well as during the post-war period, Azerbaijan faced the repercussions of Islamophobia. The Western media and politicians carried out an overtly biased campaign against Azerbaijan. The 2nd Conference on Islamophobia aims at identifying the political, economic, cultural, and discriminatory factors driving Islamophobic tendencies, and identifying a common strategy formula to fight against this trend. According to him, the West’s reluctance to accept the new realities emerging in the South Caucasus region is one of the major reasons behind this smear campaign. Stressing Azerbaijan’s role as a middle power in international relations, Farid Shafiyev underscored that this year, Azerbaijan will host COP29 and several other events of global importance.
Executive Director of Baku International Multiculturalism Center Ravan Hasanov noted that more than 130 international guests, including scientists from 32 countries around the world, experts from international organizations, religious figures, and representatives of non-governmental organizations, are expected to attend the conference. Local experts, representatives of state institutions, religious leaders, and state officials will also attend the conference.
During the 2nd conference on Islamophobia, a platform will be provided for serious discussions, research presentations, and open dialogues. Ravan Hasanov pointed out that Islamophobia is an ideology spread mainly in Western countries. Some forces are trying to realize their insidious goals under the name of Islam. Azerbaijan has always been against religious discrimination, and this policy is underway today. He noted that the goal is to expose the dirty intentions of Western countries regarding Islamophobia. “I think that the upcoming conference will serve as a platform against injustice.”
The speeches were followed by a Q&A session.
To recap, March 15 was designated as the “International Day to Combat Islamophobia” at the session of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Council of Foreign Ministers (CFM), held in Niamey, Niger, on November 27-28, 2020. In 2022, the United Nations General Assembly adopted a resolution declaring March 15 as “International Day to Combat Islamophobia.”