Beyin Mərkəzləri Platforması və onun internet portalının təqdimatı keçirilib
21.10.2024-cü il tarixində Beyin Mərkəzləri Platforması və onun internet portalının təqdimatı keçirilib.
Beyin Mərkəzləri Platforması Azərbaycanda siyasi, iqtisadi, daxili, ekoloji və digər əhəmiyyətli istiqamətlər üzrə ixtisaslaşan beyin mərkəzlərinin şəbəkəsidir. (https://think-tanks.az/) Platformanın yaradılmasında əsas məqsəd beyin mərkəzlərinin fəaliyyətinin stimullaşdırılması, dövrün tələblərinə uyğun təşkil edilməsi, dövlət qurumları və beyin mərkəzləri arasında mütəmadi kommunikasiya və əməkdaşlığın qurulması, həmçinin beyin mərkəzlərinn fəaliyyətləri barədə ictimaiyyətdə məlumatlılığın artırılmasıdır.
Çıxışlardan öncə Beyin Mərkəzləri Platformasının internet portalı barədə geniş təqdimat dinlənilib.
Prezident Administrasiyası strateji araşdırma sektorunun müdiri Fuad Axundov Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ölkəmizdə elmi-analitik institutların fəaliyyətinə xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyinə diqqət çəkdi. O bildirdi ki, İ.Əliyev tədqiqatların yalnız dövlət institutları tərəfindən yox, həm də vətəndaş cəmiyyəti daxilində inkişaf etdirilməsi üçün milli donor institutlarının yaradılması haqqında qərar qəbul etmişdir. F. Axundov qeyd etdi ki, hazırda Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin xətti ilə 400-dən çox layihə maliyyələşdirilir. Müasir qlobal çağırışlar, eləcə də süni intellekt və rəqəmsallaşma fonunda beyin mərkəzlərinin üzərinə böyük iş düşdüyünü deyən sektor müdiri bildirdi ki, Beyin Mərkəzləri Platforması Azərbaycanın dünyaya çıxışını və dünyada Azərbaycan barədə məlumatlılığın artırılmasında mühüm rol oynayacaq, birgə layihələrin inkişafına, yeni tərəfdaşlıqların qurulmasına və müxtəlif mövzular ətrafında fikir mübadiləsinin aparılmasına töhfə verəcək.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev platformanın 7 təsisçidən ibarət olduğuna, hazırda 27 beyin mərkəzinin burda təmsil olunduğuna  və fəaliyyətin konsensus əsasında qurulduğuna diqqət çəkdi. Beyin mərkəzlərinin yaranma tarixinə toxunan BMTM sədri  mərkəzin fəaliyyətinin əsasən aktual, praktiki məsələlərə yönəldiyini diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, İkinci Qarabağ müharibəsi bitsə də, təhdidlər hələ bitməyib, əksinə genişlənərək daha mürəkkəb xarakter alıb.
Dəyişən dünyada beyin mərkəzlərinin artan əhəmiyyətinə toxunan Azərbaycan Strateji və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru Eldar Namazov bu məsələdə dövlət strukturlarının da üzərinə mühüm iş düşdüyünü, lakin işin analitik bazasının hazırlanmasının da eyni dərəcədə vacib olduğunu qeyd etdi. E. Namazov platforma çərçivəsində illik toplantıların keçirilməsinin, birgə elmi nəşrlərin hazırlanmasının effektivliyin artırılmasına töhfə verəcəyini bildirdi.
Millət vəkili, Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin sədri Zahid Oruc beyin mərkəzlərinin vahid platformasının yaradılmasının ölkəmizin qlobal risklərdən qaynaqlanan çağırışlara hazırlığındakı əhəmiyyətinə toxundu. Ermənistan və onun havadarlarının dezinformasiya siyasətindən danışan Z.Oruc erməni diasporunun beyin mərkəzlərinə sızaraq anti -Azərbaycan təbliğatı apardığını və bu səbəbdən beyin mərkəzlərinin rəqabətədavamlılığının artırılmasının zəruriliyinə diqqət çəkdi. Millət vəkili, həmçinin Türk Dövlətləri Təşkilatı daxilində beyin mərkəzləri alyansının yaradılmasının vacibliyinə toxundu.
Milli Məclisin deputatı, ADA Universitetinin prorektoru və İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun (İDD) direktoru Fariz İsmayılzadə ADA və BMTM-in birgə təşkilatçılığı ilə artıq 6 dəfə beynəlxalq beyin mərkəzləri forumunun təşkil edildiyini, 3 saatdan çox davam edən məhsuldar görüşlərin əhəmiyyətinə toxundu. Qərarqəbuletmə prosesində və xarici siyasət mesajlarımızın təşviqində beyin mərkəzlərinin  rolunun artırılmasından danışan F. İsmayılzadə  bu istiqamətdə beynəlxalq beyin mərkəzləri ilə əməkdaşlığın vacib yer tutduğuna diqqət çəkdi.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı qlobal trendlər fonunda platformanı vaxtında atılmış addım kimi qiymətləndirdi. Dövlətlər və cəmiyyətlərin inkişafında kollaborativ institutların əhəmiyyətinə toxunan V.Qasımlı bəzi böhran vəziyyətlərində beyin mərkəzlərinin həlledici roluna diqqət çəkdi. O, ABŞ, Avropa İttifaqı və Çinin inkişaf strategiyalarının hazırlanmasında beyin mərkəzlərinin rolundan bəhs etdi.  Daha sonra İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətləri və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri barədə əhatəli təqdimatla çıxış edən V. Qasımlı “Böyük İyirmilik” və  “Böyük Yeddilik”  beyin mərkəzlərində Azərbaycan beyin mərkəzlərindən təmsilçilərinin cəlb olunmasının vacibliyinə diqqət çəkdi.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov beyin mərkəzlərinin sayının artırılmasınıın zəruriliyindən danışdı. O, beyin mərkəzləri və ictimaiyyət arasında əlaqələrin intensivləşdirilməsinin, xüsusən də bölgələrdə bu işin təşviqi istiqamətində konkret addımlar atılmasının vacibliyinə toxundu. R. Həsənov, həmçinin media ilə beyin mərkəzlərinin münasibətlərinin koordinasiyalı formada aparılmasının zəruri olduğunu bildirdi.
Son 3-4 ildə qlobal səviyyədə Cənubi Qafqaz regionunun tədqiqatına xüsusi diqqət ayrıldığını deyən Cənubi Qafqaz Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Fərhad Məmmədov ölkəmizin özünün bu tədqiqatlara təşkilatçılıq etməsinin əhəmiyyətinə toxundu. O, həmçinin Beyin Mərkəzləri Platformasının ümumi koordinasiyanda effektivliyinin artırılmasındakı rolundan bəhs etdi.
Çıxışlardan sonra  beyin mərkəzlərinin cəmiyyətdə rolu, xarici beyin mərkəzləri ilə əməkdaşlığı, həmçinin siyasi və iqtisadi mövzularla bağlı müzakirələr aparılıb.

On October 21, the presentation of the Think Tanks Platform and its online portal (think-tanks.az) was held in Azerbaijan. The Think Tanks Platform is a network of think tanks in Azerbaijan specializing in political, economic, domestic, environmental, and other critical areas. The main purpose of establishing the platform is to encourage the activities of think tanks, foster regular communication and cooperation between state institutions and think tanks, as well as raise public awareness about their activities.
Prior to the speeches, a broad presentation about the online portal of the Think Tanks Platform was made.
Head of the strategic research sector of the Presidential Administration, Fuad Akhundov, pointed out to President Ilham Aliyev’s special attention and care to the development of scientific and analytical institutions in our country. F. Akhundov said that currently more than 400 projects are being financed through the State Agency for the Support of NGOs.
Touching on the current global crises and the challenges emanating from the development of artificial intelligence and digitalization, the head of sector expressed his confidence that the Think Tanks Platform will play an important role in increasing Azerbaijan’s access to the world, raising awareness about Azerbaijan in the world, and will certainly contribute to the preparation of joint projects, foster new partnerships, as well as the exchange of ideas.
Chairman of the Board of the Center of Analysis of International Relations, Farid Shafiyev, noted that together with the 7 founding members, a total of 27 think tanks comprise the platform. According to him, the activities are based on consensus. Speaking about the history of the think tanks, the F.Shafiyev pointed out that the activity of the AIR Center primarily focuses on the topical and practical issues. Thus, according to him, despite the end of the Second Karabakh War, the threats are on the ground; they have even expanded and have become more complex in nature.
Touching on the increasing importance of think tanks in the changing world order, director of the Center for Strategic and International Studies E. Namazov stated that holding annual meetings and preparing joint scientific publications within the framework of the platform will contribute to increasing efficiency.
Member of Parliament and Chairman of the Board of Directors of the Center for Social Research, Zahid Oruj, highlighted the importance of creating a single platform of think tanks in the light of current global risks. Speaking about Armenia’s and its patrons’ disinformation policy, Z. Oruj drew attention to the fact that the members of the Armenian diaspora, through the international think tanks, carry out anti-Azerbaijani propaganda. He also drew attention to the importance of forming an alliance of think tanks within the Organization of Turkic States.
Executive Director of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, Vusal Gasimli, assessed the launch of the platform as a timely initiative in the light of current global trends. Speaking about the importance of collaborative institutions in the development of states and societies, V. Gasimli drew attention to the decisive role of think tanks in certain critical situations. He also made a comprehensive presentation about the activities of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms and its international relations. He underscored the significance of involving representatives of Azerbaijani think tanks in the "Think20" and "Think7."
Executive director of the Baku International Multiculturalism Center Ravan Hasanov spoke about the need to increase the number of think tanks. He touched on the importance of intensifying relations between think tanks and the public, especially taking practical steps to promote this work in the regions of Azerbaijan. R. Hasanov also stated that it is necessary to coordinate relations between think tanks and the media.
Director of the Center for Studies of the South Caucasus Farhad Mammadov noted that in the last 3-4 years special attention has been paid to the study of the South Caucasus at the global level, while he touched upon the importance of our country's active organisation of these studies. He also highlighted the role of the Think Tanks Forum in increasing the efficiency of coordination.
Later, discussions were held on the role of think tanks in society, their cooperation with international think tanks, and topics related to political and economic issues.