Cənubi Qafqaz regionu öz tarixinin ən həlledici, eyni zamanda gələcəyə istiqamətlənmiş inkişaf dövrlərindən birini yaşayır. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini tam bərpa etməsi, uzun illər davam edən və minlərlə insanın həyatına son qoyan münaqişəni başa çatdıraraq regionda yeni geosiyasi vəziyyət formalaşdırıb. Bu gün həm regional, həm də qlobal miqyasda əsas hədəf möhkəm, davamlı, beynəlxalq hüquqa əsaslanan sülhün əldə olunmasıdır. Lakin beynəlxalq təcrübədə sübut olunub ki, sülh təkcə masalar arxasında imzalanan müqavilələrlə, verilən quru bəyanatlarla deyil, dövlətlərin daxili siyasətində və beynəlxalq aktorların bu prosesə verdiyi səmimi töhfələrlə ölçülür. Təəssüflər olsun ki, Azərbaycanın davamlı sülh təşəbbüslərinə baxmayaraq, qarşı tərəfdə və onun bəzi xarici himayədarlarında keçmişin zərərli xülyalarından qopa bilməmək, ləğv edilmiş separatçı rejimin qalıqlarına süni nəfəs vermək və fərqli ictimai təşkilatlar adı altında yenidən təşkilatlandırmaq cəhdləri bu gün də açıq şəkildə müşahidə olunur. Bu cür fəaliyyətlər isə Azərbaycanla Ermənistan arasındakı normallaşma prosesinə birbaşa olaraq sarsıdıcı zərbə vurur.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın müxtəlif beynəlxalq tribunalarda və aparıcı platformalarda keçirilən ikitərəfli görüşlərdə dəfələrlə “Qarabağ hərəkatı”nın artıq bitdiyini və yeni siyasi reallıqları qəbul etdiyini bəyan edir. Eyni zamanda, rəsmi İrəvan yekun sülh müqaviləsinin qısa müddətdə imzalanmasına sadiq olduğunu vurğulayır. Lakin rəsmi ritorika ilə ölkə daxilindəki reallıq arasındakı uçurum narahatlıq doğurur. Pərdəarxası məqamlara, gündəlik daxili siyasi proseslərə diqqət yetirdikdə açıq şəkildə görünür ki, Ermənistan daxilində fəaliyyət göstərən müəyyən radikal dairələr separatizm xülyasını gələcək nəsillərə ötürmək, məğlubiyyət sindromunu aqressiv revanşizmə çevirmək üçün sistemli şəkildə işləyirlər. Sülh dövrünün ən böyük təhlükəsi real hərbi toqquşmalar deyil, məhz bu cür ictimai təşkilatlar adı altında aparılan, kütlələrin şüurunu zəhərləyən ideoloji təxribatlardır. Dövlət orqanlarının sülhə zidd addımlara rəsmən şərait yaratması isə siyasi iradənin səmimiyyətini birmənalı olaraq sual altında qoyur.
Mövcud vəziyyətin ən aydın nümunələrindən biri Ermənistanın Ədliyyə Nazirliyinin icazəsi ilə fəaliyyət göstərən “Şuşi Texnoloji Universiteti”dir. Bu qurum fond kimi rəsmi qeydiyyatdan keçib və Ermənistanın Təhsil, Elm, Mədəniyyət və İdman Nazirliyi ona bəzi ixtisaslar üzrə diplom vermək üçün lisenziya verib. Məsələnin ən narahatlıq doğuran tərəfi odur ki, bu təşkilat erməni diasporunun, hətta bəzi xarici ölkələrin səfirliklərinin maliyyə dəstəyi ilə təhsil fəaliyyəti ilə yanaşı, təbliğat işi aparır. Fondun bu fəaliyyətlərinə göstərilə biləcək ən bariz nümunə isə aprel ayında ölkənin aparıcı təhsil ocağı olan İrəvan Dövlət Universitetində baş tutub. Belə ki, həmin fondun tələbələrindən biri tərəfindən gənclərə “Artsaxın yolu” adlı provokativ oyunun təqdimatı keçirilib. Qeyd edək ki, bu tip oyunlar vizual və psixoloji təsir vasitəsi kimi gənc nəslin beynini belə utopik, aqressiv və revanşist ideyalarla yumaq, onlarda “itirilmiş ərazilər” kompleksini formalaşdırmaq və gələcəkdə yeni, qanlı münaqişə ocaqlarının yaranmasına münbit ictimai zəmin hazırlamaq məqsədi daşıyır. Məsələnin ən narahatedici tərəfi isə ondan ibarətdir ki, sülh prosesinə zərər vuran bu layihəyə İsveçrənin “Kaza” humanitar fondu dəstək verib.
Revanşizm meylləri və təbliğat kampaniyaları təkcə gənclər arasında deyil, beynəlxalq tədbirlər çətiri altında da həyata keçirilir. Bunun ən bariz nümunəsi 3-4 iyun tarixlərində Ermənistanın paytaxtı İrəvanda keçirilmiş “Silicon mountains” sammitidir. İnnovasiyalara və rəqəmsallaşmaya hesablanmış elmi-praktik Sammitin builki adı ləğv edilmiş qondarma separatçı rejimin rəmzinə çevrilmiş məşhur “We are our mountains” monumentini xatırladan şüarla təqdim olunub. Qonşusu ilə sülh axtarışında olduğunu iddia edən Ermənistan rəsmilərinin bu provokativ tədbirdə ən yüksək səviyyədə iştirakı isə rəsmi İrəvanın danışıqlardakı mövqeyi ilə bağlı sual doğurur. Belə ki, əgər Ermənistan hakimiyyəti doğrudan da keçmişin qaranlıq səhifələri ilə vidalaşıbsa, o zaman niyə rəsmi şəxslər separatizmin simvolları altında pərdələnmiş tədbirlərdə boy göstərir və onlara legitimlik qazandırırlar? Bu proseslərin sadəcə kiçik bir qrupun təşəbbüsü və ya təsadüf olmadığını, əksinə qlobal miqyasda geniş, çoxşaxəli və vahid mərkəzdən koordinasiya olunan bir şəbəkə tərəfindən idarə edildiyini sübut edən digər təkzibolunmaz bir fakt isə hadisələrin xronoloji uyğunluğudur. Nə qəribə bir təsadüfdür ki, bu sammitin başlanmasından bir gün əvvəl, yəni iyunun 2-də Rusiyanın Yessentuki şəhərində erməni diasporunun təşkilatçılığı ilə “We are our mountains” abidəsinin açılış mərasimi keçirilib.
Bununla yanaşı, bu ardıcıl proseslərin fonunda sülhə təhdid yaradan ən fundamental problem radikal qüvvələrin bilavasitə dövlət səviyyəsində leqallaşdırılmasıdır. Hamıya məlumdur ki, 8 avqust 2025-ci il Vaşinqton razılaşmaları regionda sabitliyin tam və dönməz şəkildə təmin olunması üçün şərait formalaşıb. Ermənistan dövlətinin də revanşist qüvvələrə qarşı sərt mövqe nümayiş etdirməsi, onların hüquqi fəaliyyətini dayandırması gözlənilirdi. Hətta qəbul etmək lazımdır ki, Ermənistan hakimiyyət nümayəndələri revanşist qüvvələrin tam zərərləşdirilməsi ilə bağlı bəyanatlar da veriblər. Lakin acı reallıq budur ki, Ermənistanın Ədliyyə Nazirliyi revanşist təşkilatları sərbəst şəkildə qeydiyyatdan keçirməyə davam edir. Rəsmi qeydiyyat xronologiyasına diqqət yetirək: 1 aprel tarixində “Artsax könüllülər birliyi” ictimai təşkilatı və 23 aprel tarixində “Artsax irsinin qorunması və bərpası fondu” adlı təşkilatlar hüquqi şəxs kimi dövlət reyestrinə daxil edilib. Bu təşkilatların hər biri cəmiyyətləri inteqrasiyaya deyil, yeni ədavətə səsləyən radikal strukturlardır. Sülh müqaviləsi imzalamağa hazırlaşan ölkənin dövlət qeydiyyatından bu cür “ictimai təşkilat”ların keçməsi siyasi riyakarlığın göstəricisidir. Əlavə etmək lazımdır ki, sülh prosesində ən vacib məsələlərdən biri məhz gənclərlə işin aparılmasıdır, çünki əsl və dayanıqlı sülh bilavasitə gələcək nəsillərdən asılıdır. Lakin Ermənistanda bu istiqamətdə ciddi narahatlıq doğuran məqamlar qalmaqda davam edir. Hüquqi don geyindirilərək rəsmi qeydiyyatdan keçən qurumlardan biri olan “Artsax qartalları-komandos” ictimai təşkilatı hazırda gənclərin fiziki və psixoloji cəhətdən radikal, aqressiv ruhda yetişməsi üçün əməli və praktiki fəaliyyət göstərir. Sözügedən qurum qeyri-hökumət təşkilatı adı altında tamamilə açıq şəkildə gənclərə hərbi hazırlıq dərsləri keçir, onlara döyüş taktikalarını, diversiya qaydalarını və odlu silahla davranış bacarıqlarını öyrədir. Özünü beynəlxalq ictimaiyyətə qonşularla dinc yanaşı yaşamaq istəyən sülhpərvər ölkə kimi təqdim etməyə çalışan bir cəmiyyətdə dinc əhaliyə bu cür paramilitar təlimlərin keçirilməsinin hansı məqsədə xidmət etdiyi haqlı suallar doğurur. Bu proses faktiki olaraq Azərbaycan dövlətinə və bütövlükdə regionun təhlükəsizliyinə qarşı gələcəkdə mütləq partlayacaq saatlı bomba effekti yaradır.
Bütün bu ardıcıl, biri digərini tamamlayan və açıq-aşkar anti-Azərbaycan xarakteri daşıyan faktlar silsiləsi sonda tək və dəyişməz bir həqiqəti ortaya qoyur. Bu da separatizm xəstəliyi Ermənistan cəmiyyətinin şüurundan və ən əsası, bəzi dövlət institutlarının fəaliyyət mexanizmindən hələ də tam təmizlənməyib. Dərin narahatlıq doğuran vəziyyət fonunda Azərbaycan dövlətinin sülh müqaviləsi çərçivəsində irəli sürdüyü Ermənistan Konstitusiyası ilə bağlı tələbin nə qədər həyati əhəmiyyətli, tarixi baxımdan haqlı və beynəlxalq hüquq müstəvisində ədalətli olduğu bir daha birmənalı şəkildə öz təsdiqini tapır. Belə ki, Azərbaycan dövlətinin hazırkı sülh müqaviləsi üzrə danışıqlar prosesi çərçivəsində rəsmi şəkildə irəli sürdüyü fundamental tələb heç də sadəcə siyasi kapriz, ya da kiməsə şərt diktə etmək istəyi deyil, bu tələb bütövlükdə regionun gələcək onilliklər üçün təhlükəsizliyinin mütləq qarantıdır. Və nə qədər ki, Ermənistanın Konstitusiyasında, Müstəqillik Bəyannaməsində və onlara əsaslanan digər qanunvericilik aktlarında Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları hüquqi sənəd kimi qüvvədə qalır, radikal qüvvələr bu sənədlərdən toxunulmazlıq çətiri kimi istifadə edərək qanunsuz əməllərinə daim hüquqi don geyindirəcəklər. Bu səbəbdən Azərbaycan haqlı olaraq yarımçıq, kövrək, vaxt qazanmağa hesablanmış bir kağız parçası deyil, təməli sağlam və hüquqi cəhətdən qüsursuz bir sülh tələb edir və ətrafda cərəyan edən son hadisələr Azərbaycanın bu prinsipial mövqeyinin alternativsizliyini bütün aydınlığı ilə təsdiqləyir.

Южный Кавказ переживает один из самых важных и одновременно ориентированных на будущее этапов своего исторического развития. Полное восстановление Азербайджаном своей территориальной целостности и суверенитета положило конец многолетнему конфликту, унесшему жизни тысяч людей, и сформировало новую геополитическую реальность в регионе. Сегодня как на региональном, так и на глобальном уровне главной целью является достижение прочного, устойчивого мира, основанного на принципах международного права. Однако международная практика неоднократно доказывала, что мир измеряется не только соглашениями, подписанными за столом переговоров, и сухими политическими заявлениями, но и внутренней политикой государств, а также искренним вкладом международных акторов в этот процесс.
К сожалению, несмотря на последовательные инициативы Азербайджана по достижению устойчивого мира, в Армении и среди некоторых её внешних покровителей по-прежнему наблюдаются попытки сохранить вредные иллюзии прошлого, искусственно поддерживать остатки ликвидированного сепаратистского режима и реорганизовывать их под вывеской различных общественных организаций. Конечно же подобная деятельность наносит прямой и серьёзный ущерб процессу нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Несмотря на неоднократные заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна о завершении так называемого «карабахского движения» и принятии новых политических реалий, а также на декларируемую официальным Ереваном приверженность скорейшему подписанию окончательного мирного договора, сохраняющийся разрыв между официальной риторикой и внутриполитической реальностью вызывает серьёзную обеспокоенность. Если обратить внимание на закулисные процессы и внутреннюю политическую повестку, становится очевидно, что определённые радикальные круги в Армении систематически работают над передачей сепаратистских идей будущим поколениям и превращением синдрома поражения в агрессивный реваншизм. Наибольшую угрозу для мирного периода представляют не реальные военные столкновения, а именно идеологические провокации, осуществляемые под видом общественных организаций и направленные на отравление общественного сознания. А создание государственными органами официальных условий для деятельности, противоречащей миру, неизбежно ставит под сомнение искренность политической воли.
Одним из наиболее наглядных примеров сложившейся ситуации является действующий с разрешения Министерства юстиции Армении «Технологический университет Шуши». Эта структура официально зарегистрирована как фонд, а Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении предоставило ей лицензию на выдачу дипломов по ряду специальностей. Наиболее тревожным аспектом является то, что данная организация при финансовой поддержке армянской диаспоры и даже посольств некоторых иностранных государств занимается не только образовательной деятельностью, но и пропагандистской работой. Одним из наиболее показательных примеров такой деятельности стало мероприятие, состоявшееся в апреле в Ереванском государственном университете. Так, один из студентов указанного фонда представил молодёжи провокационную игру под названием «Путь Арцаха». Следует отметить, что подобные проекты используются как инструмент визуального и психологического воздействия для формирования у молодого поколения утопических, агрессивных и реваншистских взглядов, закрепления комплекса «утраченных территорий» и создания благоприятной общественной среды для возникновения новых кровопролитных конфликтов в будущем. Особую обеспокоенность вызывает тот факт, что поддержку этому проекту, наносящему ущерб мирному процессу, оказал швейцарский гуманитарный фонд «Kaza».
Реваншистские тенденции и пропагандистские кампании реализуются не только среди молодёжи, но и под прикрытием международных мероприятий. Ярким примером этого стал саммит «Silicon Mountains», прошедший 3-4 июня в столице, Ереване. Научно-практический форум, посвящённый инновациям и цифровизации, в этом году был представлен под лозунгом, отсылающим к монументу «We are our mountains», который долгие годы являлся одним из символов ликвидированного сепаратистского режима. Особые вопросы вызывает участие армянских официальных лиц в данном мероприятии, несмотря на заявления о стремлении к миру с соседями. Если армянские власти действительно готовы окончательно оставить в прошлом наиболее тёмные страницы конфликта, то почему государственные представители принимают участие в мероприятиях, завуалированно использующих символику сепаратизма, и тем самым придают им легитимность?
О том, что речь идёт не о частной инициативе небольшой группы и не о случайном совпадении, а о деятельности широкой, многоуровневой и координируемой сети, свидетельствует и хронология событий. Примечательно, что за день до начала данного саммита, 2 июня в российском городе Ессентуки при организации армянской диаспоры состоялась церемония открытия версии памятника «We are our mountains».
На фоне этих последовательных процессов наиболее фундаментальной угрозой миру остаётся фактическая легализация радикальных сил на государственном уровне. Хорошо известно, что Вашингтонские соглашения от 8 августа 2025 года создали условия для полного и необратимого укрепления стабильности в регионе. От армянского государства ожидалась более жёсткая позиция в отношении реваншистских сил и прекращение их правовой деятельности. Более того, представители армянских властей действительно выступали с заявлениями о необходимости нейтрализации реваншистских структур. Однако реальность показывает иное. Так, Министерство юстиции Армении продолжает регистрировать подобные общественные организации. Достаточно обратить внимание на официальную хронологию регистрации. 1 апреля была зарегистрирована общественная организация «Союз добровольцев Арцаха» и 23 апреля «Фонд сохранения и восстановления наследия Арцаха». Все эти структуры представляют собой радикальные объединения, ориентированные не на интеграцию обществ, а на поддержание новой вражды. Регистрация подобных «общественных организаций» государством, готовящимся подписать мирный договор, является проявлением политического лицемерия.
Следует также отметить, что одним из ключевых элементов мирного процесса является работа с молодёжью, поскольку подлинный и устойчивый мир напрямую зависит от будущих поколений. Однако и в этом направлении в Армении сохраняются серьёзные поводы для беспокойства. Одной из официально зарегистрированных организаций является общественное объединение «Орлы Арцаха-Коммандос», которое занимается практической подготовкой молодёжи в духе радикализма и агрессии. Под видом неправительственной организации данная структура открыто проводит для молодых людей занятия по военной подготовке, обучает их тактике ведения боя, диверсионной деятельности и обращению с огнестрельным оружием. На фоне таких фактов возникает закономерный вопрос. Каким целям служит проведение подобных парамилитарных тренировок среди гражданского населения в обществе, которое стремится представить себя международному сообществу как миролюбивое государство, заинтересованное в мирном сосуществовании с соседями? По сути, этот процесс создаёт эффект «бомбы замедленного действия», которая в будущем может представлять серьёзную угрозу как для Азербайджана, так и для безопасности всего региона.
Вся эта последовательная цепочка взаимосвязанных и очевидно антиазербайджанских фактов приводит к одному неизменному выводу, что болезнь сепаратизма до сих пор полностью не искоренена ни из общественного сознания Армении, ни, что особенно важно, из механизмов функционирования ряда государственных институтов. И на фоне столь тревожной ситуации требование Азербайджана относительно внесения изменений в Конституцию Армении в рамках мирного процесса вновь подтверждает свою жизненную важность, историческую обоснованность и соответствие нормам международного права. Фундаментальное требование, официально выдвинутое Азербайджаном в ходе переговоров по мирному договору, не является ни политическим капризом, ни попыткой диктовать условия. Речь идёт о ключевой гарантии безопасности региона на десятилетия вперёд.
До тех пор, пока в Конституции Армении сохраняется отсылка к Декларации независимости, содержащей территориальные претензии к Азербайджану, и пока аналогичные положения остаются в силе в других законодательных актах, основанных на данном документе, радикальные силы будут использовать их в качестве своеобразного правового щита, легитимизируя тем самым свою деятельность. Именно поэтому Азербайджан обоснованно требует не формального и временного документа, рассчитанного лишь на выигрыш времени, а прочного, юридически безупречного мира. И предоставленные факты наглядно подтверждают отсутствие альтернативы этой принципиальной позиции Азербайджана.