24.11.2025-ci il tarixində Şuşada Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Türkiyə Beyin Mərkəzlərinin Birinci Forumu keçirilib.
İki ölkə aparıcı analitik qurumlarının rəhbərləri, tədqiqatçılarının iştirak etdiyi forumda regional təhlükəsizlik, xarici siyasət, iqtisadi inteqrasiya, nəqliyyat-kommunikasiya və enerji sahələrində əməkdaşlıq perspektivləri əsas müzakirə mövzuları olub.
Azərbaycan-Türkiyə Beyin Mərkəzlərinin Birinci Forumu öz işinə başlamazdan öncə ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda həlak olan şəhidlərin, eləcə də Türkiyənin terrorla mübarizədə həyatını itirən qəhrəmanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Forum BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev və Türkiyə Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (SAM) sədri Polat Safinin nitqləri ilə başlayıb. Açılış nitqlərində əsas diqqət Azərbaycan-Türkiyə strateji müttəfiqliyinin regionda formalaşan yeni reallıqlar fonunda institusional əsaslarının və konstruktiv rolunun daha da gücləndirilməsinin vacibliyi ilə bağlı tezislərə yönəldilib.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirdi ki, Azərbaycan-Türkiyə Beyin Mərkəzlərinin Birinci Şuşa Forumu iki ölkə arasında indiyədək mütəşəkkil və institusional şəkildə keçirilən ilk forumdur.
“Azərbaycan-Türkiyə siyasi əməkdaşlığı nümunəvi xarakter daşıyır. Mərkəzi Asiya ölkələrindən olan ekspertlər də bu nümunəni xüsusi qeyd edirlər. Türkiyə ilə bir sıra istiqamətlər üzrə daha sıx əməkdaşlıq etməli, fəaliyyətimizi koordinasiyalı şəkildə qurmalıyıq. Cənubi Qafqazdakı vəziyyət, Ermənistanla normallaşma prosesləri və türk dünyası daxilində əməkdaşlıq iki ölkə gündəmində duran əsas məsələlərdir. Qeyd edim ki, bu gün Ermənistanla gəldiyimiz mərhələ Azərbaycanın irəli sürdüyü sülh gündəliyi əsasında formalaşıb. Mərkəzi Asiya istiqamətində isə artıq yeni imkanlar yaranmaqdadır. Belə ki, Azərbaycan bu yaxınlarda Mərkəzi Asiya ölkələrinin məşvərət görüşləri formatına tam hüquqlu üzv olub. Mərkəzi Asiya ölkələrinə kənar qüvvələr tərəfindən təzyiqlər olduğunu, məqsədyönlü feyk xəbərlər yayılması faktlarını nəzərə alsaq, hesab edirəm ki, bu istiqamətdə də koordinasiyalı fəaliyyət qurmalıyıq. Yaxın Şərqdəki siyasətimiz də Türkiyə ilə əlaqəli şəkildə reallaşdırılır”.
Öz növbəsində, Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (SAM) sədri Polat Safi bildirdi ki, Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığı yalnız ikitərəfli əlaqələr çərçivəsində deyil, regional sabitlik baxımından da nümunəvi mərhələyə çatıb. O, Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin strateji müttəfiqlik səviyyəsinə çatdırıldığını vurğulayıb:
“Məlumdur ki, “Bir millət, iki dövlət” prinsipi ilə qarşılıqlı etimad, həmrəylik və qardaşlıq duyğuları əsasında formalaşan Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri prezidentlərimizin ali iradəsi və tarixi Şuşa Bəyannaməsi ilə strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəlib. Enerjidən nəqliyyata, müdafiədən mədəni əməkdaşlığa qədər mühüm sahələrdə əldə olunan konkret nailiyyətlərlə əməkdaşlığımız yalnız ikitərəfli müstəvidə deyil, regional sabitlik baxımından da nümunəvi mərhələyə çatıb. Bu müstəvidə strateji və çoxşaxəli xarakter daşıyan Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri intensiv davam edən qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərlə yanaşı, müxtəlif səviyyələrdə qurumlararası təmas və əməkdaşlıqları da ehtiva edir”.
Daha sonra “Azərbaycan və Türkiyənin xarici siyasətində əsas trendlər və əməkdaşlıq imkanları”, “Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığının dərinləşdirilməsi: TDT çərçivəsində inteqrasiya perspektivləri”, Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığında nəqliyyat-kommunikasiya və enerji tərəfdaşlığı amilləri” mövzularında panel sessiyalar keçirildi.
AnewZ media qurumunun baş redaktor müavini Orxan Amaşovun moderatorluğu ilə keçirilən birinci sessiyada SETA Proqram direktoru Muhittin Ataman, Yaxın Şərq Araşdırmaları Mərkəzinin (ORSAM) prezidenti Kadir Təmiz, İran Araşdırmaları Mərkəzinin (İRAM) prezidenti Sərhan Afacan, Ankara Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (ANKASAM) direktoru Məhməd Seyfəddin Erol, BMTM-in İdarə Heyətinin üzvü Cavid Vəliyev  təqdimatlarla çıxış etdilər.
Paneldə iki ölkə xarici siyasətinin qarşısında duran vəzifələr, üzləşə biləcəyi mümkün risklər barədə çıxışlar edildi. İkitərəfli münasibətlərdə regional təhlükəsizlik, enerji əməkdaşlığı, geosiyasi dinamika müzakirə olundu, strateji tərəfdaşlığın perspektivləri və qarşıda duran çağırışlar dəyərləndirildi.
BMTM-in İdarə Heyətinin üzvü Cavid Vəliyevin moderatorluğu ilə keçirilən ikinci sessiyada Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin (STM) İdarə Heyətinin sədri Zahid Oruc, İsmayıl Qaspiralı Xarici Siyasət İnstitutunun direktoru Əsma Özdaşlı, İbn Haldun Universitetinin Heydər Əliyev Avrasiya Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru Yaşar Sarı, Cənubi Qafqaz Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru Fərhad Məmmədov,Türkiyə Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (SAM) şöbə müdiri Turhan Dilmaç təqdimatlarla çıxış etdilər.
Sessiyada TDT daxilində müxtəlif istiqamətlər üzrə inteqrasiyanın gücləndirilməsi, regional təhlükəsizlik arxitekturası müzakirə olundu.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənovun moderatorluğu ilə keçirilən üçüncü sessiyada İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn, Türkiyə Araşdırma Fondunun (TAV) vitse-prezidenti Enes Bayraklı, Qafqaz Beynəlxalq Münasibətlər və Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin sədri Araz Aslanlı, Xəzər Universiteti Tarix və Arxeologiya Departamentinin müdiri Telman Nüsrətoğlu  təqdimatlarla çıxış etdilər.
Paneldə iki qardaş ölkənin regional logistika xəritəsinin formalaşmasında rolu, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat dəhlizləri və kommunikasiya layihələrinin strateji əhəmiyyəti müzakirə edildi.
Zəngəzur dəhlizinin region ölkələri üçün açacağı imkanlar, TANAP və digər enerji layihələrinin əhəmiyyəti, regionda dayanıqlı nəqliyyat infrastrukturunun qurulması və rəqəmsal kommunikasiya imkanları diqqət yetirilən əsas mövzular oldu.

The first-ever Azerbaijan-Türkiye Think Tank Forum, organized by the Center of Analysis of International Relations (AIR Center), was held in the city of Shusha on November 24, 2025.
The Forum brought together the heads of leading think tanks and researchers from both countries. Prospects for cooperation in regional security, foreign policy, economic integration, transport and communications, and energy were among the major points of discussion.
The Forum began with a minute of silence in memory of the Azerbaijani martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity and sovereignty of the country, as well as the Turkish heroes who lost their lives in the fight against terrorism.
The event opened with remarks by AIR Center Chairman Farid Shafiyev and the Head of the Strategic Research Center of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye (SAM), Polat Safi. Their speeches highlighted the importance of strengthening the institutional foundations and constructive role of the Azerbaijan-Türkiye strategic alliance in light of the new realities emerging in the region.
Farid Shafiyev emphasized that the Azerbaijan-Türkiye Think Tank Forum is the first initiative of its kind to be organized in a structured and institutionalized manner.
“Azerbaijan-Türkiye political cooperation is exemplary. Experts from Central Asian countries also refer to this example. We must work even more closely with Türkiye in a number of areas and coordinate our activities. The situation in the South Caucasus, the normalization process with Armenia, and cooperation within the Turkic world remain the main issues on the agenda of both countries. I would like to emphasize that the current stage of relations with Armenia is shaped by the peace agenda advanced by Azerbaijan. New opportunities are also emerging with regard to Central Asia. Recently, Azerbaijan has become a full-fledged member of the Central Asian consultative meetings format. Considering the pressure from external forces on these countries and the intentional spread of fake news, I believe that we must also coordinate our activities in this sphere. Our policy in the Middle East is likewise being carried out in close coordination with Türkiye.”
Polat Safi, in turn, stated that cooperation between Azerbaijan and Türkiye has reached an exemplary level not only in bilateral relations but also in terms of regional stability. He emphasized that Azerbaijan-Türkiye relations have been elevated to the level of a strategic alliance:
“Obviously, Türkiye-Azerbaijan relations, grounded in mutual trust, solidarity, and brotherhood under the principle of "one nation, two states," have been elevated to the level of a strategic alliance through the political will of our presidents and the historic Shusha Declaration. With concrete achievements across key areas, from energy to transport, and from defense to cultural cooperation, our collaboration has reached a model stage not only in the bilateral dimension but also in contributing to regional stability.
In this context, the strategic and multidimensional nature of Türkiye-Azerbaijan relations is reflected not only in the ongoing intensive high-level reciprocal visits, but also in the contacts and cooperation carried out at various institutional levels.”
The Forum then continued with panel sessions addressing the following key themes: “Main Trends in the Foreign Policies of Azerbaijan and Türkiye and Opportunities for Cooperation,” “Deepening Azerbaijan-Türkiye Cooperation: Integration Prospects within the Organization of Turkic States (OTS),” and “Transport, Communication, and Energy Partnership Dimensions in Azerbaijan-Türkiye Cooperation.”
Session I, moderated by Orkhan Amashov, Deputy Editor-in-Chief of AnewZ , featured presentations by SETA Program Director Muhittin Ataman, Center for Middle Eastern Studies (ORSAM) Kadir Temiz, President of the Center for Iranian Studies (IRAM) Sarhan Afacan, Mehmet Seyfettin Erol, President of the Ankara Center for Crisis and Political Studies (ANKASAM), and AIR Center Board Member Javid Valiyev.
The panel examined key challenges facing the foreign policies of both countries, along with potential risks ahead. Discussions focused on regional security, energy cooperation, geopolitical developments, and the future prospects of their strategic partnership.
Session II, moderated by AIR Center Board Member Javid Valiyev, included contributions from Zahid Oruj, Chairman of the Board of the Social Research Center, Esma Ozdasli, Director of the Ismayil Gaspirali Institute of Foreign Policy, Yashar Sari, Director of the Heydar Aliyev Eurasian Studies Center of Ibn Khaldun University, Farhad Mammadov, Director of the Center for Studies of the South Caucasus (CSSC) and Turhan Dilmach, Head of the Department of the Center for Strategic Studies of Ministry of Foreign Affairs of Türkiye.
This session focused on strengthening integration within the OTS and the broader regional security architecture.
Session III, moderated by Ravan Hasanov, Executive Director of the Baku International Multiculturalism Center (BIMC), featured presentations by Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Enes Bayraklı, Vice President of the Türkiye Research Foundation, Araz Aslanli, Chairman of the Caucasus Center for International Relations and Strategic Studies (QAFSAM), and Telman Nusratoghlu Guliyev, Head of the Department of History and Archaeology at Khazar University.
The panel addressed the role of the two brotherly countries in shaping the regional logistics map, energy security, transport corridors, and the strategic importance of communication projects. Particular emphasis was placed on the opportunities presented by the Zangezur Corridor, the significance of TANAP and other energy initiatives, and the sustainable development of the region.