BMTM-də Vişeqrad Qrupu ölkələrindən olan nümayəndə heyəti ilə dəyirmi masa keçirilib
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən mərkəzin sədri Fərid Şəfiyev Vişeqrad Qrupunun çox əhəmiyyətli platforma olduğunu deyib və Aİ-də özünəməxsus mövqeyi ilə seçildiyini qeyd edib. Fərid Şəfiyev daha sonra ötən ay BMTM-in Aİ-nin Bakı ofisi ilə birlikdə Şərq Tərəfdaşlığının 10 illiyinə həsr olunmuş seminar keçirdiyini əlavə edib: “Azərbaycanın Aİ ilə əməkdaşlıqla bağlı yanaşması əlaqələri bərabərhüquqlu şəkildə genişləndirmək və dərinləşdirməkdən ibarətdir. Bununla yanaşı, Azərbaycan Aİ-yə üzv olmaq niyyətində deyil. Hazırda Aİ ilə Azərbaycan yeni saziş üzərində işləyir və əlaqələr müxtəlif sahələrdə inkişaf edir”.
BMTM sədri həmçinin qeyd edib ki Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin hər birinin əməkdaşlıqla bağlı öz prioritetləri mövcuddur.
Daha sonra çıxış edən Çex Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin siyasi direktoru David Kaneçki bildirib ki, Vişeqrad Qrupu beynəlxalq təşkilat deyil. Onun sözlərinə görə, qrup ölkələri Aİ ilə tərəfdaş ölkələrlə müxtəlif səviyyələrdə danışıqlar aparır və bunun ən aktiv ölçülərindən biri siyasi direktorlar səviyyəsində danışıqlardır. O əlavə edib ki, nümayəndə heyəti sonuncu dəfə 4 il əvvəl regiona səfər edib və onlar artıq Ermənistan və Gürcüstanda da olublar. David Kaneçki bildirib ki, səfərin əsas məqsədi həm  regionun çağırışları ilə tanış olmaq və ölkələrin prioritetlərini öyrənmək, həm də Şərq Tərəfdaşlığı proqramının gələcəyi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Macarıstan Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin siyasi direktoru İştvan Baloq çıxışında bildirib ki, Azərbaycanın Aİ üçün strateji əhəmiyyət daşıyan ölkədir. Onun sözlərinə görə, Şərq Tərəfdaşlığı  təşəbbüsü 10 il əvvəl irəli sürülüb və bunun davam etdirilməsi baxımından Aİ daxilində güclü konsensus mövcuddur. Polşa Xarici İşlər Nazirliyini siyasi direktoru Kiril Kozaçevski çıxışında Azərbaycan Şərq Tərəfdaşlığı proqramının vacib üzvlərindən biri olduğunu deyib. Onun sözlərinə görə, hazırda proqram çərçivəsində maliyyət ayırmaları müzakirə olunur və əsas prioritet bununla bağlı bərabərhüquqlu yanaşma nümayiş etdirməkdir. O əlavə edib ki, hazırda Aİ daxilində müzakirə olunan vacib məsələlər rabitə və nəqliyyat məsələləridir və Azərbaycan bu sahələrdə əhəmiyyətli rol oynayır.
Daha sonra çıxış edən Slovakiya Xarici İşlər Nazirliyinin ümumi xarici və təhlükəsizlik siyasəti üzrə  direktoru Matuş Buşovski ölkəsinin həm Aİ  çərçivəsində həm də ikitərəfli çərçivədə Azərbaycanla əlaqələr önəm verdiyini və bu gün ölkəsinin Azərbaycanda səfirliyinin açılmasının bunun göstəricisi olduğunu qeyd edib.

Round Table with Delegation from Visegrad Group Countries Held at AIR Center
Speaking at the opening ceremony, Chairman of the Center Farid Shafiyev said that the Visegrad Group is a very important platform which is distinguished by its unique position in the EU. Recalling the seminar on the 10th Anniversary of the Eastern Partnership held by the Center for International Relations Analysis (AIR Center) last month jointly with UN Office in Baku, Farid Shafiyev added: “Azerbaijan's approach to its relations with the EU builds on expanding and deepening of the equitable cooperation. At the same time, Azerbaijan has no intention of becoming a member of the EU. At present, Azerbaijan and the EU are working on a new agreement and developing relations in various areas.”
Chairman also noted that there are specific priorities for cooperation with each of the Eastern Partnership countries.
Political Director of the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic David Konecký took the floor and stated that the Visegrad Group is not an international organization. He added that last time the delegation had visited the region 4 years ago, and they have already visited Armenia and Georgia. David Konecký said that the main goal of the visit was to get acquainted with the challenges of the region and to study the priorities of the countries as well as to exchange ideas on the future of the Eastern Partnership Program.
Political Director of the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary István Balogh noted that Azerbaijan is a country of strategic importance for the EU. According to him, the Eastern Partnership initiative had been announced 10 years ago and there was a strong consensus within the EU on continuation of this initiative. Political director of the Polish Foreign Ministry Kiril Kozacevsky called Azerbaijan one of the important members of the Eastern Partnership Program. According to him, financial allocations under the program are currently being discussed and the key priority is to demonstrate an equal approach. He added that among the important issues currently under discussion in the EU there are the communication and transport issues and Azerbaijan plays an important role in these areas.
Further, Director of General Foreign and Security Policy of the Slovak Ministry of Foreign Affairs Matúš Bušovsky noted that his country attached much significance to the relations with Azerbaijan both within the EU and in the context of bilateral cooperation, and the opening of the Embassy of the Slovak Republic in Azerbaijan today was an indicator of this.