BMTM-in dəstəyi ilə Həsən Həsənovun “Topların gurultusu altında diplomatiya” adlı kitabı dərc olunub
2022-02-08 14:09
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin dəstəyi ilə Azərbaycanın keçmiş baş və xarici işlər naziri, dövlət xadimi, diplomat Həsən Həsənovun müəllifi olduğu “Topların gurultusu altında diplomatiya: Azərbaycan Respublikasının ilk diplomatik missiyası” adlı kitabı dərc olunub.  Kitabda 1992-1993-ü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair qətnamələrinin qəbulu prosesindən bəhs olunur. Azərbaycanın BMT yanındakı nümayəndəliyinin ilk rəhbəri olmuş Həsən Həsənov şəxsi təcrübələri əsasında kitabda Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi fonunda missiyanın formalaşmasından, fəaliyyətindən və üzləşdiyi çağırışlardan yazır.

"Diplomacy under the roar of guns", a book authored by Hasan Hasanov was published with the support of the AIR Center
2022-02-08 14:09
"Diplomacy under the roar of guns: the first diplomatic mission of the Republic of Azerbaijan" authored by Hasan Hasanov, the former Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, statesman and diplomat, was published with the support of the Center of Analysis of International Relations. The book describes the process of adoption of UN Security Council resolutions and other documents on the Armenia-Azerbaijan conflict in 1992-1993. Based on personal experience, Hasan Hasanov, the first head of the Azerbaijani mission to the UN, tells the story about the formation and activities of the mission, including challenges against the backdrop of the Armenia-Azerbaijan conflict.
The book that is published in Russian language is recommended by the Academic Council of the ADA University as a supplementary textbook for students studying international relations.