BMTM-in dəstəyi ilə Həsən Həsənovun “Topların gurultusu altında diplomatiya” adlı kitabı dərc olunub
2022-02-08 14:09
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin dəstəyi ilə Azərbaycanın keçmiş baş və xarici işlər naziri, dövlət xadimi, diplomat Həsən Həsənovun müəllifi olduğu “Topların gurultusu altında diplomatiya: Azərbaycan Respublikasının ilk diplomatik missiyası” adlı kitabı dərc olunub.  Kitabda 1992-1993-ü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair qətnamələrinin qəbulu prosesindən bəhs olunur. Azərbaycanın BMT yanındakı nümayəndəliyinin ilk rəhbəri olmuş Həsən Həsənov şəxsi təcrübələri əsasında kitabda Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi fonunda missiyanın formalaşmasından, fəaliyyətindən və üzləşdiyi çağırışlardan yazır.

При поддержке ЦАМО в свет вышла книга Гасана Гасанова «Дипломатия под грохот орудий»
При поддержке Центра анализа международных отношений была опубликована книга «Дипломатия под грохот орудий: первая дипломатическая миссия Азербайджанской Республики» под авторством бывшего премьер-министра и министра иностранных дел Азербайджана, государственного деятеля, дипломата Гасана Гасанова. Книга повествует о процессе принятия резолюций Совета Безопасности ООН и других документов по армяно-азербайджанскому конфликту в 1992-1993 гг. Гасан Гасанов, первый глава миссии Азербайджана при ООН, опираясь на личный опыт, пишет о вызовах, формировании и деятельности дипломатической миссии на фоне армяно-азербайджанского конфликта.
Книга рекомендована Ученым советом Университета АДА в качестве дополнительного учебного пособия по специальности «международные отношения».