Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dəvəti ilə Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın Türkiyəyə etdiyi rəsmi səfəri və son zamanlar Türkiyə ilə bağlı səsləndirdiyi müsbət mesajlar təkcə onun şəxsi mövqeyi ilə deyil, həm də regional və qlobal miqyasda baş verən dərin dəyişikliklərlə bağlıdır.
Birincisi, müstəqilliyini qazandıqdan sonra Ermənistan rəhbərliyi diasporanın da dəstəyi ilə Türkiyəyə qarşı qondarma soyqırımının beynəlxalq aləmdə tanınması istiqamətində siyasət yürüdür, eyni zamanda ərazi iddialarından əl çəkmirdi. 31 ölkə parlamentinin 1915-ci il hadisələrini “soyqırımı” kimi tanımasına, sabiq ABŞ Prezidenti Co Baydenin də bu hadisələri “soyqırımı” adlandırmasına baxmayaraq, Ankaraya bu ifadəni qəbul etdirmək mümkün olmadı və məsələ Türkiyəyə qarşı təzyiq alətinə çevrilə bilmədi. Nəticə etibarilə, Paşinyan qondarma soyqırımının tanınması tələbindən geri addım atmaq məcburiyyətində qaldı.
İkincisi, Qarabağ Zəfərindən sonra Ermənistan müxalifəti, hətta bəzən Paşinyan özü belə bölgədəki geosiyasi reallıqların Azərbaycan və Türkiyənin əleyhinə dəyişəcəyinə və bu vəziyyətdən Ermənistanın faydalanacağına inanırdı. Bu məqsədlə Fransa və Hindistan kimi dövlətlərlə hərbi, İran və Avropa ilə siyasi münasibətləri inkişaf etdirməyə çalışdı, ABŞ ilə isə strateji tərəfdaşlıq xartiyası imzaladı. Ermənistan bu dövlətlərin dəstəyi ilə Cənubi Qafqazda Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı mövqeyini gücləndirməyə cəhd göstərdi. Lakin qlobal və regional səviyyədə baş verən proseslər nəticəsində Ermənistanın müttəfiqləri zəiflədi, hətta bəziləri Azərbaycan və Türkiyənin müttəfiqləri qarşısında məğlub oldu.
Üçüncüsü, Azərbaycan-Türkiyə tandeminin bölgədəki geosiyasi təsiri əhəmiyyətli dərəcədə artmışdır. Türkiyənin Suriyadakı inqilabdan sonra yüksələn nüfuzu, Cənubi Qafqazda yaranan qüvvə boşluğunun Azərbaycan və Türkiyə tərəfindən doldurulması, Türkiyə-Azərbaycan-Pakistan əməkdaşlığı, Türkiyə ilə ABŞ arasında möhkəmlənən münasibətlər və Avropa İttifaqının təhlükəsizlik məsələlərində Türkiyəyə artan ehtiyacı bölgədə mövcudluğunu qorumaq istəyən dövlətlərin Türkiyə ilə münasibətləri inkişaf etdirməsini zəruri etmişdir.
Dördüncüsü, İkinci Qarabağ müharibəsi və Azərbaycanla davam edən diplomatik danışıqlardan sonra Paşinyanın ölkədaxili siyasi dəstəyi azalmış, müxalifətin təsiri isə artmışdır. Maraqlıdır ki, Paşinyanın strateji tərəfdaşlıq qurmağa çalışdığı Fransa, Hindistan, İran (Pezeşkiyandan əvvəlki iqtidar) və Yunanıstan kimi dövlətlərin Türkiyə və Azərbaycana qarşı ritorikası Ermənistan müxalifətinin mövqeyini gücləndirmişdir. Eyni zamanda, Paşinyan hakimiyyəti müxalifəti dəstəkləyən kilsə ilə qarşıdurma vəziyyətinə gəlmiş və Rusiyanı müxalifətə dəstək verməkdə ittiham etmişdir. Paşinyan siyasi legitimliyini yeniləmək məqsədilə 2026-cı ilin iyun ayında növbədənkənar seçkilər keçirmək qərarına gəldi. Seçkilərə gedərkən əsas siyasi ritorikalarından biri isə Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətlərin inkişaf etdirilməsi oldu. Bu səbəbdən, müxalifətin xaricdən alacağı dəstəyə qarşı Azərbaycan və Türkiyənin dəstəyini almaq Paşinyan üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Paşinyanın sələflərinin Türkiyə və Azərbaycanla bağlı yürütmüş olduqları siyasət nə qədər uğursuz oldusa, özünün qurmağa çalışdığı müttəfiqlik münasibətləri  də eyni dərəcədə uğursuzluqla nəticələndi. Seçkilər yaxınlaşdıqca Paşinyan xalqına konkret bir uğur hekayəsi təqdim etməyə ehtiyac duyur. O, Türkiyə və Azərbaycanla münasibətlərin normallaşdırılmasının daxili siyasi mübarizədə, xüsusilə müxalifətə qarşı əlini gücləndirəcəyini düşünür.
Eyni zamanda, regional və qlobal geosiyasi reallıqların əksinə olaraq, proseslərin Azərbaycan və Türkiyənin xeyrinə inkişaf etdiyini də nəzərə almaq məcburiyyətindədir. Məhz bu amillər Nikol Paşinyanı Türkiyəyə rəsmi səfər etməyə vadar edən əsas səbəblər sırasındadır.

Статья Члена Правления Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Джавида Велиева под названием «Основные причины визита Премьер-Министра Армении в Турцию» была опубликована на сайте «Milliyet”.
Автор отметил, что официальный визит Премьер-Министра Армении в Турцию по приглашению Президента Реджепа Тайипа Эрдогана, а также озвучивание им позитивных посланий в адрес Турции отражают не только его личную позицию, но и глубокие изменения, происходящие на региональном и глобальном уровне.
Во-первых, после достижения независимости, руководство Армении, при поддержке диаспоры, проводило политику международного признания так называемого «геноцида», в то же время, не отказываясь от своих территориальных претензий. Несмотря на признание событий 1915 года «геноцидом» парламентариями 31 стран, а также бывшим президентом США Джо Байденом, попытка заставить Анкару принять это выражение и превратить вопрос «геноцида» в инструмент давления против Турции не удался. Следовательно, Пашинян вынужден был отступить от требования признать так называемый «геноцид».
Во-вторых, после Карабахской войны, как и Армянская оппозиция так и сам Пашинян надеялись на то, что геополитическая реальность в регионе повернется против Азербайджана и Турции, что пойдет на пользу Армении. Имея это ввиду, Армения попыталась развить военные отношения с Францией и Индией, политические отношения с Ираном и Европой, а также подписала хартию стратегического партнерства с США. При поддержке этих стран Армения попыталась укрепить свою позицию на Южном Кавказе против Азербайджана и Турции. Однако, в результате процессов на глобальном и региональном уровне, союзники Армении ослабли и даже некоторые потерпели поражения от союзников Азербайджана и Турции.
В-третьих, геополитическое влияние тандема «Азербайджан-Турция» в регионе заметно возросло. Растущее влияние Турции после революции в Сирии, заполнение силового вакуума на Южном Кавказе Азербайджаном и Турцией, сотрудничество в формате «Азербайджан-Турция-Пакистан», укрепление отношений Турции с США, а также растущая потребность Евросоюза в Турции в вопросах безопасности, сделали необходимым развитие отношений с Турцией для стран желающих сохранить свое присутствие в регионе.
В-четвертых, после Второй Карабахской Войны и продолжения дипломатических контактов с Азербайджаном, внутренняя поддержка Пашиняна снизилась, а поддержка оппозиции возросла. Важно отметить, что антиазербайджанская и антитурецкая риторика таких стран как Франция, Индия, Ирана (до прихода Пезешкиана) и Греция, с которыми Пашинян старался подписать стратегическое партнерство, усилила позицию Армянской оппозиции. В то же время правительство Пашиняна вступило в конфронтацию с Армянской апостольской церковью, которая поддерживает оппозицию и обвинило Россию в поддержке оппозиции Армении. Для обновления своей политической легитимности, Пашинян решил провести досрочные выборы в Июне 2026 года. Перед выборами одной из составляющих частей его риторики было развитие отношений с Азербайджаном и Турцией. Поэтому, чтобы противостоять поддержке, которую оппозиция получает из-за рубежа. Пашинян предоставляет особую значимость получению поддержки от Азербайджана и Турции.
Даже если политика предшественников Пашиняна касаясь Азербайджана и Турции оказалась неудачной, его личные попытки создать партнерства также не осуществились. По мере приближения выборов Пашиняну необходимо представить своему народу конкретную историю успеха. Он считает, что нормализация отношений с Азербайджаном и Турцией yкрепит его позиции во внутренней политической конфронтации с оппозицией.
Однако, Пашинян также должен yчитывать, что вопреки, региональным и глобальным геополитическим реалиям, текущие процессы развиваются в пользу Азербайджана и Турции. Именно эти факторы убедили Пашиняна совершить официальный визит в Турцию.