"Müxtəlifliyin qorunması: 2024-cü ildə İslamofobiya ilə mübarizə" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
2024-03-12 12:16
8 mart 2024-cü il tarixində Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi, G20 Dinlərarası Dialoq Forumu və Bakı Təşəbbüs Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə "Müxtəlifliyin qorunması: 2024-cü ildə İslamofobiya ilə mübarizə" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Açılış mərasimi zamanı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici Siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin beynəlxalq konfransın iştirakçılarına müraciətini  oxuyub.
Müraciətdə dünyada artan İslamofobiya hallarına və Azərbaycanın bu mənfi tendensiya ilə üzləşməsinə diqqət çəkilib:
“Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızın 30 illik işğalının ən ağır fəsadlarından biri də bəşəri əhəmiyyətə malik mədəni irsimizin, o cümlədən İslam dininə aid abidələrin qəsdən dağıdılması və məhv olunmasıdır. İlkin araşdırmalara görə işğal dövründə 65 məscidin yerlə-yeksan edildiyinə dair məlumatlar olsa da, təəssüf ki, bu rəqəmlər getdikcə daha da artır və İslam irsinə qarşı erməni vandalizminin çoxsaylı yeni nümunələri ortaya çıxır”.
Müraciətdə, həmçinin multikultural dəyərlərə hörmətin Azərbaycanın dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olması vurğulanıb:
“Biz Azərbaycanın çoxmillətli və çoxkonfessiyalı ölkə olması ilə fəxr edirik. Burada bütün dinlərin və etnik qrupların nümayəndələri əmin-amanlıq şəraitində bir ailə kimi yaşayırlar. Ölkəmizdə milli sərvət kimi qorunan dini bərabərlik və inklüzivlik Azərbaycan xalqının həyat tərzidir, onun güc mənbəyidir”.
Tədbirdə çıxış edən Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov konfransda müzakirə ediləcək məsələlərin yol xəritəsi kimi çıxış edə biləcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, ayrı-seçkilik, nifrət nitqi və təcridolunma hazırda dünyanın əsas problemləri sırasındadır.
“Sözügedən hallara, xüsusən Qərb ölkələrində rast gəlinir. Sülh şəraitində birgə yaşamaq mümkün olduğu halda, müsəlmanlara qarşı bu mənfi hallar davam etməkdədir”.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirib ki, İslamofobiya ilə effektiv mübarizə üçün beynəlxalq səviyyədə siyasi addımlar atılmalı və akademik çevrələr arasında məlumatlılıq artırılmalıdır.
F. Şəfiyev Qərb mətbuatı tərəfindən qərəzli informasiyaların yayılmasına da diqqət çəkib:
“Azərbaycan irimiqyaslı beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etməyə hazırlaşdığı zaman tənqidlərə məruz qalır. Bizim ayrı-seçkiliklə bağlı təcrübələrimiz çox olub. Ermənistanla son üç onillik davam edən münaqişə bizə göstərib ki, həqiqətən də biz çox yaxşı təşkil olunmuş media və akademik çevrələrin kampaniyası ilə üzləşmişik”.
Bəzi Qərb universitetlərində birtərəfli ritorikanı təşviq edən, mədəni abidələrə selektiv yanaşma nümayiş etdirən tədbirlərin təşkilinin yolverilməz olduğunu deyən F. Şəfiyev Fransanın Evian-Lö-Bən şəhərində azərbaycanlı şair, xeyriyyəçi Xurşudbanu Natəvanın abidəsinə qarşı törədilən vandalizm aktına da diqqət çəkib:
“Bu məsələdə Fransa hakimiyyəti tərəfindən tamam fəaliyyətsizliyin şahidi olduq. O ölkədə ki, orda UNESCO-nun mənzil-qərargahı yerləşir. Bu yaxınlarda heykəl Azərbaycanın Parisdəki səfirliyinə gətirildi. Deməliyəm ki, bu, təsadüfi küçə vandalizmi deyildi. Bu, Fransa hakimiyyətin siyasəti və fəaliyyətsizliyinin nəticəsidir. Fransa hökuməti tərəfindən də üzrxahlığın şahidi olmadıq. Bu cür insidentlər bir çox ölkə və ekspert üçün həyəcan təbili olmalıdır”.
Açılış mərasimində BMT Baş katibinin müavini, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının ali nümayəndəsi Migel Anxel Moratinosun tədbir iştirakçılarına müraciəti də səsləndirilib.
Müraciətdə bildirilib ki, dünyada bir çox müsəlmanın İslamofobiyanın qurbanı olması təəssüf doğurur. Onun sözlərinə görə, sülh içində bir dünya yaratmaq üçün bütün insanlar qeyri-tolerantlığa qarşı mübarizə aparmalıdır: “Dünyada bütün dinlərin əsasında mərhəmət və qarşılıqlı hörmət dayanır. Bunu qorumaq isə bizim borcumuzdur”.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Baş katibinin siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Yusif Əl-Dubei konfransda çıxış edərək bildirib ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 15 mart tarixini “İslamofobiya ilə Beynəlxalq Mübarizə Günü” elan etməsi İslamofobiyaya qarşı mübarizədə mühüm addımdır.
O qeyd edib ki, Azərbaycan bu illər ərzində İslamofobiya ilə mübarizəyə həsr olunan yüksək səviyyəli müxtəlif tədbirlər keçirib, nümunəvi addımlar atıb. Bu tədbirin keçirilməsi də Azərbaycanın öhdəliklərinə sadiqliyini göstərir. O, diqqətə çatdırıb ki, dünyada təxribat xarakterli aktların törədilməsi davam edir, insanlar dini inanclarına səbəbindən hədəfə alınırlar.
G20 Dinlərarası Dialoq Forumunun Prezidenti Kol Durham deyib ki, dünyada İslam dininə qarşı qərəzli münasibətə, mənfi tendensiyalara adekvat cavablar verilməli və bu səbəbdən, İslamofobiya ilə mübarizənin əhatə dairəsi genişləndirilməlidir.
Beynəlxalq elmi konfrans çərçivəsində “Tolerantlığı, sülhü, insan hüquqlarına və dini müxtəlifliyə hörməti təşviq etmək üçün qlobal dialoqa çağırış”, “Qərbi Avropada Müsəlmanlara münasibətdə oxşarlıqlar və fərqliliklər, müsəlman ümmətində əsas insan hüquqları" plenar iclasları, eləcə də “Fransada anti-müsəlman siyasəti: İslamofobiyanın normallaşdırılması”, “İctimai rəyin formalaşdırılması: Rəqəmsal İslamofobiya”, “Ali təhsil kontekstində İslamofobiyaya qarşı mübarizə”, “Genderləşdirilmiş İslamofobiyanın Matrisi: Müsəlman Qadınlarının Repressiyası və Müqaviməti, Gender və Cəmiyyət” mövzularında bölmə sessiyaları baş tutub.
Konfransın yekununda Birgə Kommünike qəbul olunub.
Sənədi Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev oxuyub.
Martın 10-da isə konfrans iştirakçılarının Şuşa şəhərinə səfəri təşkil edilib.
Xatırladaq ki, konfransda dünyanın 32 ölkəsindən alimlər, beynəlxalq təşkilatların ekspertləri, din xadimləri və qeyri-hökumət təşkilatlarından 130-dan çox nümayəndə iştirak edib.
Qeyd edək ki, BMT Baş Assambleyası 2022-ci ildə martın 15-ni “İslamofobiya ilə Beynəlxalq Mübarizə Günü” kimi qəbul edib.

On March 8, 2024, an international scientific conference themed “Embracing Diversity: Tackling Islamophobia in 2024” was co-organized by the Baku International Multiculturalism Centre, the Center of Analysis of International Relations (AIR Center), the G20 Interfaith Dialogue Forum, and the Baku Initiative Group.
Assistant to the President of Azerbaijan - Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmet Hajiyev read out President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s address to event participants.
The address drew attention to the increasing cases of Islamophobia in the world and the fact that Azerbaijan has also faced this negative trend.
“Among the dire consequences of Armenia’s 30-year long occupation of our lands was a deliberate destruction and annihilation of our cultural heritage of universal value, including the monuments associated with the Islamic faith. While initial estimates suggested that 65 mosques had been razed to the ground during the occupation, unfortunately, that number is steadily increasing as numerous new examples of Armenian vandalism against Islamic heritage continue to emerge.”
The President also emphasized that respect for multicultural values is one the priority areas of Azerbaijan’s state policy.
“We take pride in Azerbaijan being a multinational and multiconfessional country. Representatives of all religions and ethnic groups live here in peace as one family. Religious equality and inclusivity, safeguarded in our country as an asset, embody the way of life for the Azerbaijani people, serving as a source of strength.”
In his opening remarks, Executive Director of the Baku International Multiculturalism Centre Ravan Hasanov said that the issues to be discussed at the conference can serve as a roadmap. According to him, discrimination, hate speech and isolationist policies are currently among the main problems of the world.
Such cases are prevalent in Western countries.
“Although it is possible to live together peacefully, these negative situations against Muslims continue.”
Chairman of the Board of the Center of Analysis of International Relations Farid Shafiyev said that in order to effectively counter Islamophobia, political steps must be taken at the international level and awareness should be increased among academic circles.
F. Shafiyev drew attention to the spread of biased information by the Western media:
“We see rising discrimination in the media and academia. Whenever Azerbaijan hosts big international events, we are subjected to criticism. The 3-decade-long conflict with Armenia has taught us that, indeed, were facing a well-organized media and academia campaign.”
F. Shafiyev stated that organizing events promoting one-sided narratives and demonstrating selective approaches to cultural monuments in some Western universities, is inadmissible. He also drew attention to the act of vandalism committed against the statue of Azerbaijani poetess and philanthropist Khurshidbanu Natavan, in the city of Évian-les-Bains in France.
"We have witnessed the complete inactivity of the French authorities in this matter. In the country where the headquarters of UNESCO is located. Recently, the statue was brought to the Embassy of Azerbaijan in Paris. I must say that this was not accidental street vandalism. It is the result of the French authorities’ purposeful policy and inaction. Nor did we witness an apology from the French government. Such incidents should be an alarm for many countries and experts."
The video-address by High Representative of the United Nations Alliance of Civilizations Miguel Ángel Moratinos was delivered at the opening ceremony:
“It is deeply regrettable that Muslims around the world are victims of Islamophobia. The spread of Islamophobia in different countries of the world is not hatred against Muslims, but phobia,” said United Nations Under-Secretary-General and High Representative for the United Nations Alliance of Civilizations Miguel Angel Moratinos in his video-address to the event participants.
Noting that hatred against Muslims contradicts human rights principles, Miguel Angel Moratinos emphasized that all people should fight against intolerance to create a just and peaceful world. "All religions in the world are based on compassion and mutual respect. It is our duty to protect it," the UN High Representative added.
Assistant Secretary-General of Political Affairs of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Yousef M. Al-Dobeay said that the designation of March 15 by the United Nations (UN) as the International Day to combat Islamophobia is a significant step in the fight against Islamophobia. “We have a great responsibility in this fight,” he added.
He mentioned that during these years, Azerbaijan has hosted various high-level events dedicated to the fight against Islamophobia, taking exemplary steps. Today’s event also reflects Azerbaijan’s strong commitment in this regard. "The OIC is looking forward to the results of today's conference," he added.
The OIC Assistant Secretary General drew attention to the fact that provocative acts continue to be committed around the world, noting that people are being targeted because of their religious beliefs.
Yousef M. Al-Dobeay stressed the need to take various measures to prevent oppression and discrimination against Muslims. “The OIC calls on international organizations and civil societies to unite and mobilize their efforts against these cases," the Assistant Secretary General emphasized.
The conference featured plenary sessions titled “Calling for Global Dialogue to Promote Tolerance, Peace and Respect for Human Rights and Religious Diversity”, “Similarities and differences in the Treatment of Muslims across Western Europe, Basic Human Tights of the Muslim community”, and breakout sessions: “Anti-Muslim policies in France: Normalizing Islamophobia”, “Confronting Islamophobia in the Context of Higher Education”, “The Matrix of Gendered Islamophobia: Muslim Women’s Repression and Resistance, Gender and Society”.
The two-day conference culminated with the adoption of the Joint Communiqué.
Chairman of the Board of the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) Farid Shafiyev read out the document.
At the end of the two-day event held in Baku, a visit of the guests to Shusha, the cultural capital of the Islamic world for 2024, was organized.
To recap, 130 guests from 32 countries, including scientists, experts of international organizations, religious leaders, representatives of non-governmental organizations, as well as local experts and state officials participated in the international conference.
The International Day to Combat Islamophobia is an international observance designated by the United Nations in 2022, taking place on March 15 every year in many countries worldwide.