Geosiyasi rəqabətin Cənubi Qafqaza yayılması regional sülh və təhlükəsizliyi təhdid edir
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) şöbə müdiri Vasif Hüseynovun “Geosiyasi rəqabətin Cənubi Qafqaza yayılması regional sülh və təhlükəsizliyi təhdid edir” başlıqlı məqaləsi “Modern Diplomacy” nəşrində dərc edilib.
Ermənistan, Avropa İttifaqı və ABŞ arasında aprelin 5-də Brüsseldə keçirilməsi nəzərdə tutulan müştərək toplantını şərh edən müəllif qeyd edir ki, bu görüş Cənubi Qafqaz ətrafındakı geosiyasi vəziyyəti daha da gərginləşdirə bilər.
“Bu toplantı Rusiya-Qərb geosiyasi rəqabətinin Cənubi Qafqaza yayılması və bütöv region üçün risk kimi anlaşılır. Bu proseslər Baş nazir Nikol Paşinyanın populist ritorika və addımlarla xarakterizə olunan avantürist xarici siyasətinin bir nümunəsidir”.
Müəllif bildirir ki, Paşinyan Ermənistan əhalisini həmişə qeyri-real ambisiyalara kökləyib:
“Bu vədlər iqtisadi və demoqrafik çağırışlarla üzləşən millətə verilir”.
V.Hüseynov bildirir ki, Paşinyan region qüvvələr dinamikasını nəzərə almadan çox ehtiyatsız addımlar atır. Bu isə təkcə Ermənistanı yox, bütövlükdə regionu risklərlə üz-üzə qoyur.
“Bir erməni ekspertin dediyi kimi, Paşinyan Rusiyaya qarşı antaqonist siyasət apararaq Qərbdən heç bir real təhlükəsizlik təminatı almadan riskli və avantürist yanaşma ortaya qoyur. Əvvəllər yalnız ermənilər Paşinyanın avantürist siyasətlərinin yükünü daşıyırdı. Lakin artıq azərbaycanlılar və gürcüstanlılar da onun ehtiyatsız siyasətlərinin mənfi təsirləri ilə üzləşə bilərlər”.
Məqalədə Azərbaycanın xarici siyasətdə ənənəvi balanslı yanaşmanı və bütün güc mərkəzləri ilə dost münasibətlərini inkişaf etdirdiyi vurğulanır. Bildirilir ki, bu gün Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfələri yüksək qiymətləndirilir. Azərbaycanın Kosovo və Əfqanıstan əməliyyatlarında NATO-nun yaxın tərəfdaşı olub və bu məqam alyansın Baş katibi Yens Stoltenberqin Bakıya səfəri zamanı xüsusi vurğulanıb.
Sonda müəllif diqqətə çatdırır ki, 2014-cü ildə Ukraynada, 2008-ci ildə Gürcüstanda baş verənlər onu göstərir ki, regional güc balansı mövcud geosiyasi reallıqları nəzərə almadan idealist xarici siyasət seçimləri edilməsini dəstəkləmir.
“Artan geosiyasi rəqabət fonunda Cənubi Qafqaz ölkələri üçün bu reallığı tanıyıb  qəbul etmək hər zaman olduğundan daha vacibdir”.

Распространение геополитического соперничества на Южный Кавказ угрожает региональному миру и безопасности
2024-03-30 11:38
Статья главы департамента Центра анализа международных отношений Васифа Гусейнова под названием «Распространение геополитического соперничества на Южный Кавказ угрожает региональному миру и безопасности» была опубликована на сайте Modern Diplomacy.
Комментируя намеченную на 5 апреля в Брюсселе совместную встречу Армении, Евросоюза и США, автор отмечает, что эта встреча может еще больше обострить геополитическую ситуацию в регионе Южного Кавказа.
«Эту встречу можно оценить как развитие продолжающейся геополитической конкуренции между Россией и Западом на Южном Кавказе, что создает существенные риски для безопасности всего региона.»
Автор утверждает, что Пашинян всегда настраивал население Армении на нереалистичные амбиции:
«Эти обещания были даны нации, которая уже борется с экономическим спадом и демографическими проблемами.»
В.Гусейнов отмечает, что Пашинян предпринимает очень опрометчивые шаги, не принимая во внимание динамику региональных сил. Это ставит под угрозу не только Армению, но и регион в целом.
«Как заявил армянский эксперт, Пашинян применяет рискованный и авантюрный подход, противодействуя России, не получая при этом каких-либо реальных гарантий безопасности со стороны Запада. Раньше только армянский народ нес на себе основную тяжесть авантюрной политики Пашиняна; однако теперь азербайджанцы и грузины также могут пострадать, если он продолжит свою безрассудную внешнеполитическую деятельность.»
В статье подчеркивается, что в Азербайджане сложился традиционный сбалансированный подход во внешней политике и дружественные отношения со всеми центрами силы. Сообщается, что вклад Азербайджана в энергетическую безопасность Европы сегодня высоко ценится. Азербайджан был близким партнером НАТО в операциях в Косово и Афганистане, и этот момент был особо подчеркнут во время визита генерального секретаря альянса Йенса Столтенберга в Баку.
В заключение автор отмечает, что события, произошедшие в Украине в 2014 году и в Грузии в 2008 году, показывают, что региональный баланс сил не поддерживает идеалистический внешнеполитический выбор без учета нынешних геополитических реалий.
«Учитывая эскалацию соперничества между великими державами, странам Южного Кавказа сейчас как никогда важно признать и принять во внимание эту реальность.»