Fərid Şəfiyev: "Azərbaycan 20 yanvar hadisələrinə siyasi və beynəlxalq hüquqi qiymət verilməsi üçün mübarizəsini davam etməlidir"
2022-01-20 14:50
Azərbaycanın İstanbuldakı Baş Konsulluğu və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə  "20 yanvar 1990-cı il Bakı hadisələrinə tarixi baxış" adlı vebinar keçirilib. Vebinarda çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirib ki, bu gün əvvəllər Azərbaycanda faciə günü kimi qəbul edilsə də, artıq milli qürur kimi qeyd edilir. Onun sözlərinə görə, 2020-ci ilin noyabrında  Azərbaycanın Türkiyənin də siyasi dəstəyi ilə əldə etdiyi qələbədən sonra tarixi hadisələrə, o cümlədən 20 yanvar hadisələrinə baxış da dəyişdi. Fərid Şəfiyev bildirib ki, o dövrədə bənzər hadisələr əvvəl Qazaxıstan, Gürcüstan və Azərbaycandan sonra Litvada baş verib: "Bütün bu hadisələrdən sonra Sovet İttifaqında yaşayan xalqların mübarizəsi nəticəsində ittifaq dağıldı. Hadisələri törədən şəxslər hələ də cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmayıb. Bəziləri artıq həyatda deyil. Bu işi aparmaqda müəyyən çətinliklər olsa da, Azərbaycan 20 yanvar hadisələrinə beynəlxalq siyasi, hüquqi qiymətin verilməsi üçün öz mübarizəsini davam etməlidir. Beynəlxalq ictimaiyyət hələ də buna lazımi qiymət verməyib. Bu hadisələri törədən Mixail Qorbaçovdur. Həmin il  o, Nobel mükafatı da aldı. Biz bu barədə səsimizi ucaltmalıyıq. Azərbaycan bu mövzuda daim danışmalıdır.  Beynəlxalq hüquqda bəşəriyyətə qarşı cinayətin möhləti yoxdur. Cinayət əməllərinə dair 50 il sonra da cinayət işi açıla bilər. Azərbaycan 20 yanvar hadisəsini geosiyasi kontekstdə də müzakirə etməlidir". Azərbaycanın İstanbuldakı Baş Konsulu Nərminə Mustafayeva 20 yanvar gününün həm də Azərbaycan xalqının milli kimliyinin yenidən formalaşdığı gün olduğunu deyib. Onun sözlərinə görə, həmin gün  tarixin önəmli dönüş nöqtəsi oldu: "Həmin hadisələr Azərbaycan xalqının müstəqillik yolundan geri dönməyəcəyini,  millətin necə gücə sahib olduğunu, müstəqilliyinə qarşı hər hansı təhdid qarşısında necə dirəndiyini göstərdi. O zaman müstəqilliyi üçün mübarizə aparan ölkə bu gün 44 günlük müharibə nəticəsində öz torpaqlarını işaldan azad etdi.  Bu ölkəmizin hansı yerlərə gəldiyini və hansı potensial malik olduğunu göstərir".
Daha sonra çıxış edən millət vəkili Musa Qasımlı, Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin sədri Ufuk Ulutaş, Uludağ Universitetinin professoru Barış Özdal, Fatih Sultan Mehmet Vakfı Universitetinin professoru Zekeriya Kurşun və digər qonaqlar 20 yanvar hadisələrinin
Bölgədəki sonrakı siyasi proseslərə təsirləri, Sovet İttifaqının süqutunu sürətləndirməsi və Türkiyə- Azərbaycan birliyinə dair  müzakirələr aparıblar.

Фарид Шафиев: «Азербайджан должен продолжать борьбу за политическую и международно-правовую оценку событий 20 января»
2022-01-20 14:50
Генеральное консульство Азербайджана в Стамбуле и Центр анализа международных отношений провели совместный вебинар на тему «Исторический обзор событий 20 января 1990 года в Баку». Выступая на вебинаре, председатель ЦАМО Фарид Шафиев отметил, что хотя раньше 20 января считался днем трагедии в Азербайджане, теперь этот день воспринимается как национальная гордость. По его словам, после победы Азербайджана в 44-дневной войне в ноябре 2020 года при политической поддержке Турции взгляд на исторические события, в том числе на события 20 января, изменился. Фарид Шафиев сообщил, что подобные события имели место в Казахстане, Грузии и Азербайджане, а после и в Литве: «После всех этих событий союз распался в результате борьбы народов, проживающих в Советском Союзе. Виновные до сих пор не привлечены к ответственности. Некоторых уже нет в живых. Несмотря на то, что существуют некоторые трудности, Азербайджан должен продолжать свою борьбу, чтобы дать международную политическую и правовую оценку событиям 20 января. Международное сообщество до сих пор не дало должной оценки событиям того дня. Виновником этой трагедии является Михаил Горбачев. Он даже получил Нобелевскую премию в том году. Мы должны больше говорить об этом. Азербайджан всегда должен постоянно поднимать этот вопрос. В международном праве нет срока для преступлений против человечности. Уголовное дело может быть возбуждено и через 50 лет. Азербайджан также должен обсудить инцидент 20 января в геополитическом контексте». Генеральный консул Азербайджана в Стамбуле Нармина Мустафаева сказала, что 20 января также является днем переформирования национальной идентичности азербайджанского народа. По её словам, этот день стал важным поворотным моментом в истории: «Эти события показали, что азербайджанский народ не свернул бы со своего пути к независимости, силу нации, и то насколько она готова к борьбе с любой угрозой на пути к независимости. Страна, которая в то время боролась за независимость, сегодня освободила свои земли в результате 44- дневной войны. Это показывает, чего достигла наша страна и каков ее потенциал». Затем о событиях 20 января рассказали депутат Муса Гасымлы, председатель Центра стратегических исследований МИД Турции Уфук Улуташ, профессор Университета Улудаг Барыс Оздал, профессор Университета Фонда Фатиха Султана Мехмета Зекерия Курсун и другие гости. Они обсудили влияние событий того дня на последующие политические процессы в регионе, ускорение распада Советского Союза и дальнейшее создание турецко- азербайджанского союза.