BMTM Üzeyir Hacıbəyovun doğum günü əlaqədar açıq qapı günü keçirir
Dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun vaxtilə iş otağının yerləşdiyi Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin inzibati binasında bəstəkarın doğum günü və Milli Musiqi Günü ilə əlaqədar açıq qapı günü keçirilir. Məqsəd Azərbaycan musiqisinin məbədi olan Şuşa şəhərinin işğalına, Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarına qarşı təcavüzünün davam etməsinə diqqət çəkməklə yanaşı belə bir otağın varlığı barədə Azərbaycan ictimaiyyətini məlumatlandırmaqdır.
Əvvəlcə xüsusi karantin rejiminin tələblərinə uyğun şəkildə açılış mərasimi təşkil olunub. BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev BMTM-in hazırda fəaliyyət göstərdiyi binada ilk olaraq Bakı Musiqi Akademiyasının fəaliyyət göstərdiyini deyib və bir çox Bakı sakinlərinin Üzeyir Hacıbəyovun bu otaqda fəaliyyət göstərdiyindən xəbərsiz olduğunu bildirib: “Bakının bir çox sirləri var. Arxitekturası gözəldir, mərkəz küçələri tarixi binalarla zəngindir. Lakin bir çox insan, tarixçilər, araşdırmaçılar bu otağın varlığından xəbərsizdir. Biz düşündük ki, bunu müəyyən mənada təbliğ etməliyik. Təşkil etdiyimiz tədbir həm də siyasi xarakter daşıyır. Azərbaycanın bir çox mədəniyyət xadimləri, o cümlədən dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyov Şuşada anadan olublar. Təəssüf ki, bu şəhər Azərbaycanın bır sıra digər rayonları ilə birlikdə işğal altındadır. Bizim Mərkəz beynəlxalq məsələlərlə məşğuldur və ən əsas işimiz Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlıdır. Biz bu əlamətdar gündən istifadə edərək və bu otağı simvolik olaraq seçərək həm Azərbaycan, həm də dünya ictimaiyyətinin diqqətini Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarına çəkmək və işğal faktı ilə heç zaman barışmayacağımızı bəyan etmək istəyirik. Azərbaycanda həm hərbi, həm siyasi istiqamətdə münaqişənin həlli ilə bağlı müəyyən işlər görülür. Bizim də elmi istiqamətdə fəaliyyətimiz işğal olunmuş ərazilərimizin boşaldılması və əhalinin öz yurd-yuvalarına qayıtması ilə bağlıdır”.
Daha sonra çıxış edən Dağlıq Qarabağın Azərbaycanlı İcması İctimai Birliyinin sədri, millət vəkili Tural Gəncəliyev BMTM-ə belə bir tədbirin təşkilinə görə təşəkkür edib və bildirib ki, Üzeyir Hacıbəyov öz əsərləri ilə Azərbaycanı dünya çapından tanıdan şəxsiyyətdir: “Qarabağlı və şuşalı olaraq daim Azərbaycanı ürəyində yaşayır və onun yaradıcılığı Azərbaycanın nə dərəcədə istedadlı insanlar yetişdirdiyini dünyaya sübut edir,”.
O, Şuşa ilə ailə bağlarının olduğunu deyərək Üzeyir Hacıbəyovun onun həyatında da dərin izlər buraxdığını diqqətə çatdırıb. Mərasimdə həmçinin Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndəsi qatılıb.
Bu gün saat 12:00-dan 17:00-a kimi isə şəhər sakinlər iş otağına baxış imkanına malik olacaqlar. Otağa baxış xüsusi karantin rejiminin tələblərinə uyğun şəkildə həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, BMTM bir zamanlar Bakı Musiqi Akademiyasının, Asəf Zeynallı adına Musiqi Kollecinin yerləşdiyi binada fəaliyyət göstərir. Tarixi bina 1885-ci ildə tikilib. Bir müddət Üzeyir Hacıbəyovun bu binada iş otağı yerləşib. Təxminən 10 il əvvəl uzun müddət boş olan iş otağı Üzeyir Hacıbəyovun ev muzeyindəki iş otağına bənzər şəkildə tərtib olunub.

AIR Center is holding an “Open Day” on the occasion of Uzeyir Hajibeyov's birthday
An Open Day on the occasion of the famous Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyov's birthday and National Music Day was held in the administrative building of the AIR Center where Uzeyir Hajibeyov's office was located earlier.  The aim of the Open Day event was to draw attention to the fact of Shusha’s occupation which is the temple of Azerbaijani music, the continuation of Armenia’s aggression against Azerbaijan, as well as inform Azerbaijani public about the great composer’s office room. Ğ
The opening ceremony was held in accordance with the requirements of the special quarantine regime in the country because ofCOVID-19. Ambassador Farid Shafiyev, Chairman of AIR Center noted that the Baku Music Academy has operated in the  AIR Center building, and majority of Baku residents  do not have information about Uzeyir Hajibeyov’s activity in this room.  “Bak ucity has many secrets. The architecture is beautiful, the central streets are rich with historic buildings. However, many people, historians and researchers are unaware of the existence of this room. We thought that we should promote it. This event has also political meaning as many famous Azerbaijani cultural figures, including the great composer Uzeyir Hajibeyov were born in Shusha city. Unfortunately, Shusha and other districts of Azerbaijan are under occupation. The AIR Center deals with various issues of international  relations, and our main work is related to the Armenian-Azerbaijani conflict. We want to use this significant day and symbolically choose this room to draw the attention of both Azerbaijan and the world community to the fact of occupation  as well as underline that we will never reconcile with occupation of our territories. Our scientific activity aimed at liberation of the occupied territories and returning refugees back to their homes.
Chairman of the Azerbaijani Community of the Nagorno Karabakh region and MP Tural Ganjaliyev thanked the AIR Center for organizing this event. He noted that Uzeyir Hajibeyov introduced Azerbaijan to the world with his works. He added that “as Karabakh and Shusha resident, he always lived in Azerbaijan, and his works again proved to the world how many talented personalities were born in Azerbaijan.” He also spoke about  his family ties with Shusha city, underlying that Uzeyir Hajibeyov left deep traces in his life. A representative of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan also attended the event.
Today, the city residents will have the opportunity to visit Uzeyir Hajibeyov's office from 12:00 am. to 17:00 pm. It is worth noting that the visit will be organized in accordance with the requirements of the special quarantine regime. It should be noted that now, the AIR Center is operating in the former building of the Baku Music Academy, Music College named after Asaf Zeynalli. The historic building was built in 1885, and for some time, Uzeyir Hajibeyov’s office was located in this building. About 10years ago, this office space was designed as the office in Uzeyir Hajibeyov's house museum.