Azərbaycan nümayəndə heyəti GLOBSEC 2023 Forumunda iştirak edib
Slovakiyanın paytaxtı Bratislava şəhərində GLOBSEC 2023 Bratislava Forumu keçirilib. Forumda Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi ilə birgə “Enerji və iqlim təhlükəsizliyi: Çıxarılan dərslər və gələcəyə baxış” adlı tədbir (side event) təşkil olunub.
Forum çərçivəsində "Dinc gələcəyə doğru: "Cənubi Qafqaz üçün yeni şəfəq" (“Energy and Climate Security: Lessons Learned and Way Ahead”) adlı panel müzakirələrində iştirak edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev və  Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armeni Qriqoryan Azərbaycan-Ermənistan əlaqələri və regionda sülh prosesi barədə danışıblar. Hikmət Hacıyev bildirib ki, İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində Azərbaycan əraziləri uzunmüddətli işğaldan azad olunub. O qeyd edib ki, ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipi Azərbaycan üçün çox vacibdir. Hikmət Hacıyev həmçinin tərəflər arasında baş tutmuş görüşlərə diqqət çəkərək əlavə ki, sülh danışıqlarının harada aparılması deyil, daha çox danışıqların mövzusu əhəmiyyət kəsb edir. Armen Qriqoryan bildirib ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir, lakin Azərbaycanla Ermənistan arasında ən böyük məsələ Qarabağ məsələsidir. O Ermənistanın sərhədlərin delimitasiyası ilə bağlı 1975-ci il xəritəsini əsas götürməyi təklif etdiyini deyib və əlavə edib ki, Ermənistan öz ərazisində dəhlizin yaradılmasına heç zaman razılıq verməyəcək. Hikmət Hacıyev cavabında bildirib ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanısa da, hələ də erməni hərbçilərinin olduğu Azərbaycana məxsus Qarabağ bölgəsinə silah göndərir. Sərhədlərin delimitasiyası məsələsinə gəldikdə Hikmət Hacıyev vurğulayıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 1991-ci il Alm-Ata Bəyannaməsinin əsas götürülməsini dəstəkləyir. “Biz regionda sülh təşəbbüslərini öz əlimizə almalıyıq. Biz Azərbaycan-Gürcüstan-Ermənistan formatını təklif etmişik. Regiondakı nəqliyyat xətlərinin açılması məsələsi gəldikdə Ermənistan ərazisindən keçən Azərbaycan əhalisinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün hər hansı qüvvələri dəvət etmək Ermənistanın öz işidir. Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan arasında imzalanmış üçtərəfli sənəddə bu barədə maddə yer alıb”.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev, İdarə Heyətinin üzvü Esmira Cəfərova və baş məsləhətçisi Şahmar Hacıyev də GLOBSEC 2023 Forumda iştirak edib. GLOBSEC-lə əməkdaşlıq çərçivəsində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi tərəfindən forum çərçivəsində “Enerji və iqlim təhlükəsizliyi: Çıxarılan nəticələr və gələcəyə baxış” adlı tədbir (side event) təşkil olunub. Tədbirdə çıxışı zamanı Esmira Cəfərova Avropada mövcud olan enerji böhranı və Aİ-Azərbaycan enerji tərəfdaşlığı barədə danışıb.

Азербайджанская делегация приняла участие в Братиславском форуме GLOBSEC 2023
Форум GLOBSEC 2023 прошел в Братиславе, столице Словакии. В рамках форума совместно с Центром анализа международных отношений было организовано мероприятие «Энергетическая и климатическая безопасность: извлеченные уроки и взгляд на будущее».
Помощник Президента Азербайджанской Республики, заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев, принявший участие в панельных дискуссиях на тему «Навстречу мирному будущему: новый рассвет для Южного Кавказа?» (“Towards a Peaceful Future: A New Dawn for the South Caucasus?”) в рамках форума, и секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян рассказали об азербайджано-армянских отношениях и мирном процессе в регионе. Хикмет Гаджиев отметил, что в результате Второй Карабахской войны азербайджанские территории были освобождены от многолетней оккупации. Он отметил, что для Азербайджана очень важен принцип территориальной целостности. Обращая внимание на встречи, проведенные между сторонами, Хикмет Гаджиев отметил, что значение имеет не то, где проходят мирные переговоры, а темы, обсуждаемые на данных переговорах. Армен Григорян сказал, что Армения поддерживает территориальную целостность Азербайджана, но самый глобальный вопрос между Азербайджаном и Арменией — это Карабахский вопрос. Он сказал, что Армения предложила использовать карту 1975-го года в качестве основы для делимитации границ и добавил, что Армения никогда не согласится на создание коридора на своей территории. Хикмет Гаджиев ответил, что, хотя Армения и признает территориальную целостность Азербайджана, она по-прежнему направляет оружие в Карабахский регион Азербайджана, где дислоцируются армянские солдаты. Касаясь вопроса делимитации границы, Хикмет Гаджиев подчеркнул, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев поддерживает Алматинскую декларацию 1991-го года как основу. «Мы должны взять мирные инициативы в регионе в свои руки. Мы предложили формат Азербайджан-Грузия-Армения. Что касается вопроса об открытии транспортных линий в регионе, то это личное дело Армении – какие силы приглашать для обеспечения безопасности азербайджанского населения, проходящего через территорию Армении. Об этом есть статья в трехстороннем документе, подписанном между Азербайджаном, Россией и Арменией».
В форуме GLOBSEC 2023 также приняли участие Председатель Правления Центра анализа международных отношений Фарид Шафиев, Член Правления Эсмира Джафарова и старший советник Шахмар Гаджиев. В сотрудничестве с GLOBSEC Центр анализа международных отношений организовал мероприятие в рамках форума под названием «Энергетическая и климатическая безопасность: извлеченные уроки и взгляд на будущее». В своем выступлении на мероприятии Эсмира Джафарова рассказала об энергетическом кризисе в Европе и партнерстве ЕС-Азербайджан.