Azərbaycan nümayəndə heyəti GLOBSEC 2023 Forumunda iştirak edib
Slovakiyanın paytaxtı Bratislava şəhərində GLOBSEC 2023 Bratislava Forumu keçirilib. Forumda Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi ilə birgə “Enerji və iqlim təhlükəsizliyi: Çıxarılan dərslər və gələcəyə baxış” adlı tədbir (side event) təşkil olunub.
Forum çərçivəsində "Dinc gələcəyə doğru: "Cənubi Qafqaz üçün yeni şəfəq" (“Energy and Climate Security: Lessons Learned and Way Ahead”) adlı panel müzakirələrində iştirak edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev və  Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armeni Qriqoryan Azərbaycan-Ermənistan əlaqələri və regionda sülh prosesi barədə danışıblar. Hikmət Hacıyev bildirib ki, İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində Azərbaycan əraziləri uzunmüddətli işğaldan azad olunub. O qeyd edib ki, ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipi Azərbaycan üçün çox vacibdir. Hikmət Hacıyev həmçinin tərəflər arasında baş tutmuş görüşlərə diqqət çəkərək əlavə ki, sülh danışıqlarının harada aparılması deyil, daha çox danışıqların mövzusu əhəmiyyət kəsb edir. Armen Qriqoryan bildirib ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir, lakin Azərbaycanla Ermənistan arasında ən böyük məsələ Qarabağ məsələsidir. O Ermənistanın sərhədlərin delimitasiyası ilə bağlı 1975-ci il xəritəsini əsas götürməyi təklif etdiyini deyib və əlavə edib ki, Ermənistan öz ərazisində dəhlizin yaradılmasına heç zaman razılıq verməyəcək. Hikmət Hacıyev cavabında bildirib ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanısa da, hələ də erməni hərbçilərinin olduğu Azərbaycana məxsus Qarabağ bölgəsinə silah göndərir. Sərhədlərin delimitasiyası məsələsinə gəldikdə Hikmət Hacıyev vurğulayıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 1991-ci il Alm-Ata Bəyannaməsinin əsas götürülməsini dəstəkləyir. “Biz regionda sülh təşəbbüslərini öz əlimizə almalıyıq. Biz Azərbaycan-Gürcüstan-Ermənistan formatını təklif etmişik. Regiondakı nəqliyyat xətlərinin açılması məsələsi gəldikdə Ermənistan ərazisindən keçən Azərbaycan əhalisinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün hər hansı qüvvələri dəvət etmək Ermənistanın öz işidir. Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan arasında imzalanmış üçtərəfli sənəddə bu barədə maddə yer alıb”.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev, İdarə Heyətinin üzvü Esmira Cəfərova və baş məsləhətçisi Şahmar Hacıyev də GLOBSEC 2023 Forumda iştirak edib. GLOBSEC-lə əməkdaşlıq çərçivəsində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi tərəfindən forum çərçivəsində “Enerji və iqlim təhlükəsizliyi: Çıxarılan nəticələr və gələcəyə baxış” adlı tədbir (side event) təşkil olunub. Tədbirdə çıxışı zamanı Esmira Cəfərova Avropada mövcud olan enerji böhranı və Aİ-Azərbaycan enerji tərəfdaşlığı barədə danışıb.

Azerbaijani delagation participated at the GLOBSEC 2023 Bratislava Forum
The GLOBSEC 2023 Forum was held in Bratislava, Slovakia. In the framework of cooperation with GLOBSEC, the AIR Center as a content partner organized a side event on “Energy and Climate Security: Lessons Learned and Way Ahead”.
During a panel discussion of the Forum titled “Towards a Peaceful Future: A New Dawn for the South Caucasus?” the Foreign Policy Advisor to the President of Azerbaijan Hikmat Hajiyev and the Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan talked about Armenia-Azerbaijan relations and the peace process in the region. Hikmat Hajiyev emphasized that the Second Karabakh War ended long-lasting occupation of the Azerbaijani territories and mentioned that respect for territorial integrity is crucial for Azerbaijan. Talking about meetings between Azerbaijani and Armenian sides he underlined that “it is not very important where we have peace talks but it is important what we talk”.
Armen Grigoryan said that Armenia recognizes the territorial integrity of Azerbaijan and mentioned that the major issue “between Azerbaijan and Armenia is Nagorno-Karabakh”. He said that Armenia suggests maps of 1975 for delimitation of state borders and that Armenia will never agree to have corridor on its territory. Hikmat Hajiyev also pointed out that while Armenia recognizes Azerbaijan’s territorial integrity, Armenia still continues to send weapons to Karabakh region of Azerbaijan, as there are still Armenian soldiers. Regarding the border delimitation, Hikmat Hajiyev underlined that the President of Azerbaijan supports the 1991 Alma-Ata Declaration. “We should take regional peace initiative into our hands. We proposed Azerbaijan-Georgia-Armenia format.  With respect to unblocking transportation corridors in the region, it is up to Armenia to invite forces to ensure security of Azerbaijani citizens crossing Armenian territory. In trilateral document signed between Azerbaijan, Armenia and Russia, there is a clause about this point.”
The Chairman of the Center of Analysis  of International Relations (AIR Center), Dr. Farid Shafiyev, Board member Dr. Esmira Jafarova and Senior advisor Shahmar Hajiyev also participated at the GLOBSEC 2023 Forum. During the side event on “Energy and Climate Security: Lessons Learned and Way Ahead” organized by the AIR Center Dr.Esmira Jafarova talked about the current energy crisis in Europe and the EU-Azerbaijan energy cooperation.