Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) baş məsləhətçisi Yunis Qurbanovun müəllifi olduğu “Azərbaycan İran münaqişəsi fonunda yaranan böhranın öhdəsindən gəlir (Azerbaijan Manages Crisis Amid Iran Conflict)” məqalə “The Jamestown Foundation” beyin mərkəzinin nəşrində dərc edilib.
Məqalədə İran-ABŞ, İsrail münaqişəsi fonunda Azərbaycanın milli maraqlara əsaslanan praqmatik və rasional siyasətinin böhranlı vəziyyətlərin necə öhdəsindən gəlməsi detallı şəkildə əksini tapıb. Qeyd edilib ki, Azərbaycan İran ətrafındakı gərginlik fonunda neytral və balanslı mövqe saxlayaraq öz ərazisinin İrana qarşı hərbi əməliyyatlarda istifadə olunmayacağını bəyan edib, diplomatik və humanitar kanalları aktiv saxlayıb. Ölkəmiz yüksək səviyyəli təmaslar və başsağlığı mesajları vasitəsilə Tehranla əlaqələri qoruyub saxlayaraq münasibətləri böhran idarəçiliyi çərçivəsində davam etdirib.
Məqalədə, həmçinin Azərbaycan üçüncü ölkə vətəndaşlarının, bir sıra ölkələrin diplomatlarının Azərbaycan ərazisi vasitəsilə təhlükəsiz şəkildə İrandan çıxarılmasında oynadığı rola, eləcə də Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı ilə İrana humanitar yardımlar göndərilməsi ilə ölkəmizin atdığı konstruktiv addımlara diqqət çəkilib.
“Rəsmi Bakı heç bir tərəflə açıq şəkildə ittifaqa girmədən və gərginliyi artırmadan sərhədlərin təhlükəsizliyini təmin edərək mülki şəxslərin təxliyəsini həyata keçirmiş, xarici vətəndaşların təhlükəsiz tranzitinə şərait yaratmış və humanitar yardımı nəzarətli sərhəd keçidləri vasitəsilə İrana yönləndirərək funksional sabitləşdirici rol oynamışdır”.

В издании аналитического центра The Jamestown Foundation опубликована статья о политике Азербайджана в управлении кризисной ситуацией, возникшей на фоне конфликта между Ираном, США и Израилем.
В статье, автором которой является главный советник Центра анализа международных отношений Юнис Гурбанов, подробно рассматривается, как прагматичная и рациональная политика Азербайджана, основанная на национальных интересах, позволяет справляться с кризисными ситуациями на фоне конфликта в Иране.
Отмечается, что Азербайджан, сохраняя нейтральную и сбалансированную позицию на фоне напряжённости вокруг Ирана, заявил, что его территория не будет использоваться для военных операций против Ирана. Более того, страна поддерживала активность дипломатических и гуманитарных каналов и сохраняла связи с Тегераном посредством контактов на высоком уровне и выражений соболезнования, продолжая отношения в рамках антикризисного управления.
В статье также уделено особое внимание роли Азербайджана в обеспечении безопасной эвакуации граждан третьих стран, а также дипломатов ряда государств из Ирана через территорию Азербайджана. Кроме того, подчёркиваются конструктивные шаги страны, предпринятые по поручению Президента Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, включая направление гуманитарной помощи в Иран.
«Официальный Баку, не вступая в открытый союз ни с одной из сторон и не усиливая напряжённость, обеспечил безопасность границ, осуществил эвакуацию гражданских лиц, создал условия для безопасного транзита иностранных граждан и сыграл функциональную стабилизирующую роль, направляя гуманитарную помощь в Иран через контролируемые пограничные переходы».