"Orta Dəhliz boyunca– Geosiyasət, Təhlükəsizlik və İqtisadiyyat” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
2022-11-28 12:24
Noyabrın 24-26-da Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı və 30-dan çox beynəlxalq ekspertin iştirakı ilə  “Orta Dəhliz boyunca – Geosiyasət, Təhlükəsizlik və İqtisadiyyat” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfransın ilk günü ADA Universitetində konfrans iştirakçılarının Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla görüşü keçirilib. Nazir qonaqlara regionda baş verən son proseslər barədə məlumat verib, onların suallarını cavablandırıb. Noyabrın 25-də konfrans iştirakçılarının Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşü baş tutub. Ölkə başçı görüşdə Orta dəhlizin regionun inkişafı baxımından vacibliyi, dəhlizin inkişafı istiqamətində görülən işlər, regional proseslər, post müharibə dövründə sülh quruculuğu və yenidənqurma işləri barədə məlumat verib, qonaqların müxtəlif mövzulara dair suallarını cavablandırıb. Günün ikinci yarısı beynəlxalq ekspertlərin Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanına səfəri baş tutub. “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin Baş direktoru Taleh Ziyadov qonaqlara limanın ümumi fəaliyyəti, regionun logistika və nəqliyyat mərkəzinə çevrilmə strategiyası ilə bağlı məlumat verib və beynəlxalq yükdaşımaların həcmində ciddi artım müşahidə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov beynəlxalq nəqliyyat təşəbbüsləri kontekstində Zəngəzur Koridorunun əhəmiyyətinə toxunub, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycanın həyata keçirdiyi nəqliyyat infrastrukturunun bərpası ilə bağlı görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Daha sonra qonaqlar ayrı-ayrı terminalların iş prinsipi və hazırda istifadə edilən yükaşırma vasitələri və növləri ilə əyani tanış olublar. Qonaqlara gəmi-bərələrin texniki imkanları və limanda operativ yükaşırmanın təmin edilməsi üçün tətbiq edilən texnologiyalarla bağlı məlumat verilib.
Noyabrın 26-da konfrans iştirakçıları Ağdam şəhərinə səfər ediblər. Səfər çərçivəsində qonaqlar Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən 1751–1752-ci illərdə inşa etdirilmiş Şahbulaq qalasını ziyarət ediblər və abidədə ermənilər tərəfindən aparılmış “bərpa” işləri nəticəsində qalanın tarixi görkəminin dəyişdirilməsinin şahidi olublar. Qonaqlar həmçinin Ağdam Cümə məscidində gedən təmir-bərpa işləri və yeni inşa edilmiş Ağdam Konfrans Mərkəzi ilə tanış olublar. Bundan başqa, Ağdam Dövlət Dram Teatrı və  Pənahəli xanın sarayının yerləşdiyi İmarət kompleksini ziyarət edən qonaqlara işğal dövründə Ermənistan tərəfindən törədilmiş urbisid və kultursid haqqında məlumat verilib.

An international conference jointly organized by the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and ADA University titled "Along the Middle Corridor - Geopolitics, Security and Economy" was held on November 24-26, 2022 with the participation of more than 30 international experts. On the first day, conference participants met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov at ADA University. J. Bayramov informed them about the latest developments in the region and answered their questions. Next day, on November 25, the participants of the conference met with the President Ilham Aliyev. At the meeting, the head of state talked about the importance of the Middle Corridor in terms of the region’s development, the works implemented in that direction, regional processes, post-war peace-building and reconstruction works, and answered questions on various matters. During the second half of the day, international experts visited Baku International Sea Trade Port. Taleh Ziyadov, the Director-General of "Baku International Sea Trade Port" CJSC, informed the guests about the main role of the port, its purpose of becoming a logistics and transport center of the region, and pointed out that a significant increase in the volume of international cargo transportation was observed.
Rahman Hummetov, Deputy Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, touched upon the importance of the Zangezur Corridor in the context of international transport initiatives, and also reported on the restoration works carried out by Azerbaijan in the liberated territories with regards to the transport infrastructure. Conference participants also got acquainted with the operation principles of individual terminals, currently used means and types of loading and were informed about the technical capabilities of the ferries and the technologies applied to ensure prompt loading at the port.
On November 26, the guests visited the liberated city of Aghdam, where they were shown the Shahbulag fortress, built by Karabakh Khan Panahali Khan in 1751-1752, and witnessed the change of the historical appearance of the fortress as a result of the "restoration" works carried out by Armenia. The participants of the conference also got acquainted with the ongoing renovation and restoration works at the Aghdam Juma Mosque and the newly built Aghdam Conference Center. What is more, the experts who visited the Aghdam State Drama Theater and the building complex where the palace of Panahali Khan is located were informed about the urbicide and culturicide committed by Armenia during years of occupation.