"Orta Dəhliz boyunca– Geosiyasət, Təhlükəsizlik və İqtisadiyyat” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
2022-11-28 12:24
Noyabrın 24-26-da Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı və 30-dan çox beynəlxalq ekspertin iştirakı ilə  “Orta Dəhliz boyunca – Geosiyasət, Təhlükəsizlik və İqtisadiyyat” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfransın ilk günü ADA Universitetində konfrans iştirakçılarının Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla görüşü keçirilib. Nazir qonaqlara regionda baş verən son proseslər barədə məlumat verib, onların suallarını cavablandırıb. Noyabrın 25-də konfrans iştirakçılarının Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşü baş tutub. Ölkə başçı görüşdə Orta dəhlizin regionun inkişafı baxımından vacibliyi, dəhlizin inkişafı istiqamətində görülən işlər, regional proseslər, post müharibə dövründə sülh quruculuğu və yenidənqurma işləri barədə məlumat verib, qonaqların müxtəlif mövzulara dair suallarını cavablandırıb. Günün ikinci yarısı beynəlxalq ekspertlərin Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanına səfəri baş tutub. “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin Baş direktoru Taleh Ziyadov qonaqlara limanın ümumi fəaliyyəti, regionun logistika və nəqliyyat mərkəzinə çevrilmə strategiyası ilə bağlı məlumat verib və beynəlxalq yükdaşımaların həcmində ciddi artım müşahidə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov beynəlxalq nəqliyyat təşəbbüsləri kontekstində Zəngəzur Koridorunun əhəmiyyətinə toxunub, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycanın həyata keçirdiyi nəqliyyat infrastrukturunun bərpası ilə bağlı görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Daha sonra qonaqlar ayrı-ayrı terminalların iş prinsipi və hazırda istifadə edilən yükaşırma vasitələri və növləri ilə əyani tanış olublar. Qonaqlara gəmi-bərələrin texniki imkanları və limanda operativ yükaşırmanın təmin edilməsi üçün tətbiq edilən texnologiyalarla bağlı məlumat verilib.
Noyabrın 26-da konfrans iştirakçıları Ağdam şəhərinə səfər ediblər. Səfər çərçivəsində qonaqlar Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən 1751–1752-ci illərdə inşa etdirilmiş Şahbulaq qalasını ziyarət ediblər və abidədə ermənilər tərəfindən aparılmış “bərpa” işləri nəticəsində qalanın tarixi görkəminin dəyişdirilməsinin şahidi olublar. Qonaqlar həmçinin Ağdam Cümə məscidində gedən təmir-bərpa işləri və yeni inşa edilmiş Ağdam Konfrans Mərkəzi ilə tanış olublar. Bundan başqa, Ağdam Dövlət Dram Teatrı və  Pənahəli xanın sarayının yerləşdiyi İmarət kompleksini ziyarət edən qonaqlara işğal dövründə Ermənistan tərəfindən törədilmiş urbisid və kultursid haqqında məlumat verilib.

24-26 ноября 2022-го года состоялась международная конференция «По Срединному коридору – геополитика, безопасность и экономика», совместно организованная Центром анализа международных отношений (ЦАМО) и Университетом АДА, где приняли участие более 30 международных экспертов. В первый день конференции состоялась встреча участников конференции с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым в Университете АДА. Министр проинформировал гостей о последних событиях в регионе и ответил на их вопросы. 25-го ноября участники конференции встретились с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. На совещании глава страны рассказал о значении Среднего коридора с точки зрения развития региона, работах, проводимых в направлении его развития, региональных процессах, работах по послевоенному миростроительству и реконструкции, а также ответил на вопросы гостей на различные темы. Во второй половине дня международные эксперты посетили Бакинский международный морской торговый порт. Талех Зиядов, генеральный директор Бакинского международного морского торгового порта, проинформировал гостей об общей деятельности порта, стратегии становления логистическим и транспортным центром региона и отметил, что наблюдается значительное увеличение объема в международных грузоперевозках.
Заместитель министра цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, Рахман Гумметов коснулся важности Зангезурского коридора в контексте международных транспортных инициатив, а также доложил о работе, проделанной Азербайджаном по восстановлению транспортной инфраструктуры на освобожденных территориях.
Далее эксперты ознакомились с принципом работы отдельных терминалов и применяемыми в настоящее время средствами и видами погрузки. Участники конференции были проинформированы о технических возможностях паромов и технологиях, применяемых для обеспечения оперативной загрузки в порту.
26-го ноября участники конференции посетили город Агдам. В рамках визита гости посетили крепость Шахбулаг, построенную карабахским ханом Панахали ханом в 1751-1752 годах, и стали свидетелями изменения исторического облика крепости в результате «реставрационных» работ, проведённых Арменией. Эксперты также ознакомились с процессом ремонтно-реставрационных работ в Агдамской Джума-мечети и недавно построенном Агдамском конференц-центре. Кроме того, участники, посетившие Агдамский государственный драматический театр и комплекс зданий, в которых расположен дворец Панахали хана, были проинформированы об урбициде и культурициде, совершенном Арменией в период оккупации.