BMTM-in şöbə müdiri Şahmar Hacıyev 24.10.2025-ci il tarixində Rumıniya Parlament binasında ABŞ-Rumıniya Şurasının Hərbi Dəniz Qüvvələri Liqası tərəfindən təşkil  edilən “Qara dəniz Enerji və Təhlükəsizlik üzrə Beynəlxalq Konfrans”ında çıxış edib.
BMTM-in şöbə müdiri öz çıxışında Qara dəniz regionundakı çağırışlar və imkanlar, enerji infrastrukturunun qorunması, eləcə də Azərbaycanın regional sabitliyin və enerji əlaqəliliyinin təminində oynadığı strateji rola diqqət çəkib.
Ş. Hacıyev qeyd edib ki, geniş Qara dəniz regionu dünyanın ən dinamik və strateji cəhətdən əhəmiyyətli nəqliyyat dəhlizlərindən biridir:
“Son illərin hadisələri göstərdi ki, enerji sahəsində baş verən dəyişikliklər beynəlxalq təhlükəsizlik arxitekturasına ciddi təsir göstərə bilər. Enerji təhlükəsizliyinin əsas şərti isə diversifikasiya siyasətidir. Bu baxımdan, Azərbaycanın rolu getdikcə daha vacib olur. Cənub Qaz Dəhlizi (CQD) vasitəsilə Azərbaycan qazı bir çox ölkələrin bazarlarına çatdırılır. Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasındakı əməkdaşlıq isə təkcə təbii qaz sahəsini deyil, bərpa olunan enerji istiqamətini də əhatə edir”,-deyə o bildirib.
O, çıxışının sonunda vurğuladı ki, hökumətlər, sənaye və beynəlxalq institutlar birgə çalışmalı, investisiyaları qorumaq, təchizat zəncirlərini müdafiə etmək və Avropanın enerji gələcəyi üçün həyati əhəmiyyət daşıyan regionda sabitliyi təmin etməlidirlər.
“Qara dəniz Enerji və Təhlükəsizlik üzrə Beynəlxalq Konfransı” Qara dəniz regionunun əsas strateji, iqtisadi və təhlükəsizlik dinamikalarına həsr olunmuş illik yüksək səviyyəli forumdur. Tədbir Qara dəniz sahilində yerləşən və qonşu dövlətlərin hökumət rəsmilərini, eləcə də NATO və digər beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrini bir araya gətirərək, regional enerji təhlükəsizliyi və geosiyasi sabitlik mövzularında dialoqu təşviq edir.

AIR Center’s Head of Department Shahmar Hajiyev delivered a speech at the “Black Sea Energy and Security International Conference” organized by the Navy League of the United States-Romania Council in the Romanian Parliament building on October 24, 2025.
The Head of Department highlighted the challenges and opportunities in the Black Sea region, protection of energy infrastructure and the strategic role of Azerbaijan in ensuring regional stability and energy connectivity.
Mr. Hajiyev mentioned that the Greater Black Sea region is one of the most vibrant and strategically important corridors in the world.
“The events of recent years have demonstrated how deeply energy dynamics can reshape the architecture of international security. Diversification is the cornerstone of energy security. In this respect, Azerbaijan’s role has become increasingly important.  Through the Southern Gas Corridor (SGC), Azerbaijani gas reaches many markets. The partnership between the EU and Azerbaijan extends beyond natural gas and also embraces renewable energy.”
He concluded by emphasizing that governments, industry, and international institutions must work together to safeguard investments, protect supply chains, and ensure the stability of a region that is vital to Europe’s energy future.
To recap, the Black Sea Energy and Security International Conference is an annual high-level forum dedicated to the key strategic, economic, and security dynamics of the Black Sea region. The event brings together government official from the littoral and neighboring states, as well as representatives from NATO and other international organizations, fostering dialogue on regional energy security and geopolitical stability.