BMTM TANAP layihəsinin ikinci fazasının açılışı ilə bağlı press-reliz yayıb
Avropanın enerji təhlükəsizliyi üçün önəmli olan bu enerji layihəsi üç ölkənin – Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin sıx əməkdaşlığı nəticəsində artıq başa çatıb. 1850 kilometr uzunluğa malik, “Cənub Qaz Dəhlizinin” əsas seqmentindən biri olan TANAP qaz  kəmərinin rəsmi şəkildə təməli 2012-ci il iyunun 26-da Türkiyə və Azərbaycan arasında imzalanmış TANAP qaz layihəsi  haqqında “Hökumətlərarası Saziş“lə qoyulub. Bu strateji layihənin əsas hissəsinin açılışı Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin və  Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iştirakı ilə 2018-ci il iyunun 12-də Türkiyənin Əskişəhər şəhərində baş tutub. TANAP qaz kəmərin hazırkı ötürücülük tutumu 16 milyard kubmetrdir və sonradan həcmini 31 milyard kubmetrədək artırmaq mümkün olacaq. Layihədə Azərbaycanın payı 58 faizdir və bu, layihənin Azərbaycan üçün nə dərəcədə iqtisadi əhəmiyyət daşıdığını göstərir. Bundan başqa TANAP layihəsi vasitəsi ilə Azərbaycan Avropa və Türkiyə qaz bazarına nəinki “Şahdəniz”, o cümlədən digər qaz yataqlarından da təbii qaz ixrac edə biləcək.
Qeyd olunan layihə Azərbaycan üçün həm siyasi cəhətdən vacibdir. Ümumi desək, Azərbaycan-Türkiyə enerji layihələri Avropanın qaz tədarükünün və marşrutlarının diversifikasiyası üçün olduqca əhəmiyyətlidir.
TANAP qaz kəməri vasitəsi ilə Azərbaycan təbii qazı artıq Türkiyəyə nəql olunmağa başlayıb. Layihənin ikinci fazasını da istifadəyə verməklə, Xəzər dənizindən çıxarılan təbii qazı Avropa bazarına ixrac etmək mümkün olacaq. Belə ki, Cənub Qaz Dəhlizinin son seqmenti olan Trans-Adriatik Boru Kəməri Layihəsi(TAP) üzrə işlərin yekunlaşmasından və iki layihənin birləşməsindən sonra 2020-ci ildən etibarən Azərbaycan qazının 10 milyard kubmetri Avropa, qalan  hissəsi isə Türkiyə qaz bazarına çatdırılacaq.
TANAP və TAP enerji layihələri Azərbaycan və Türkiyənin regionda strateji əhəmiyyətini daha da artırıb. Cənub Qaz Dəhlizinin tam işə düşməsi ilə Azərbaycan regionda aparıcı enerji ölkəsinə çevriləcək. Təbii qaz satışından əldə olunan enerji gəlirləri iqtisadiyyatın digər sektorlarının inkişafına təkan olacaq. Bu mənada, ölkə üçün əsas prioritet qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirməkdir. Bütün layihələr göstərir ki, Azərbaycan uğurla enerji siyasətini həyata keçirir, regional əməkdaşlığa təkan verir və milli iqtisadiyyatın daha da möhkəmlənməsi istiqamətində doğru addımlar atır.

The second phase of the Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) project will be commissioned on 30 November. This project that carries importance for energy security of Europe has already been completed as a result of the close cooperation of three countries – Azerbaijan, Georgia and Turkey.
The foundations of the TANAP 1850 km gas pipeline as one of the main segments of the Southern Gas Corridor were formally laid by the Intergovernmental Agreement on the TANAP Gas Project signed by Turkey and Azerbaijan on June 26, 2012. The main part of this strategic project was inaugurated with the participation of President of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Turkey Recep Tayyip Erdogan in the city of Eskisehir on June 12, 2018.
TANAP gas pipeline’s current transfer capacity is 16 billion cubic meters (bcm) of gas which is expected to increase to 31 bcm in the future. Azerbaijan's share in the project is 58 per cent which indicates the economic importance of the project for Azerbaijan. In addition, the TANAP will enable Azerbaijan to export natural gas to the European and Turkish gas markets not only from the Shah Deniz field but also from other gas fields. Also, the project is vital for Azerbaijan from a political perspective. In general, Azerbaijani-Turkish energy projects are very important for the diversification of Europe’s gas supply sources and routes.
Azerbaijan has already started natural gas deliveries to Turkey via the TANAP gas pipeline. The launch of the second phase of the project would enable Azerbaijan to export natural gas from the Caspian Sea to the European market. Thus, following the completion of works on the Trans Adriatic Pipeline (TAP) project, which is the final segment of the Southern Gas Corridor, and consolidation of the two projects, 10 bcm of Azerbaijani gas would be exported to Europe and the remaining volume would be delivered to the Turkish gas market in 2020.
The TANAP and TAP energy projects have further enhanced the strategic importance of Azerbaijan and Turkey in the region. With the fully operational Southern Gas Corridor, Azerbaijan would become the leading energy country in the region. Natural gas revenues would stimulate the development of other economy sectors. In this context, the development of the non-oil sector is the country’s top priority. All projects show that Azerbaijan successfully implements its energy policy, promotes regional cooperation and takes the right steps towards further strengthening of the national economy.