Martın 17-də Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin və Pakistanın Azərbaycandakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Pakistan bu gün” adlı seminar keçirilib. Tədbirdə BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev açılış nitqi ilə çıxış edərək Pakistanın Azərbaycanın strateji tərəfdaşı olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, Pakistan Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk ölkələrdən biridir. Fərid Şəfiyev rəhbərlik etdiyi Mərkəzin Pakistanın düşüncə mərkəzləri ilə əlaqələri inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu qeyd edib.
Daha sonra Pakistanın Azərbaycandakı səfiri Bilal Haye ölkəsi haqqında təqdimatla çıxış edib. O bildirib ki, dünyada Pakistan haqqında kifayət qədər yanlış informasiyalar yayılır, Qərb mediası Pakistanı təhrif edir. Onun sözlərinə görə, hazırda Pakistanın yeni daxili siyasətində əsas prioritet ədalətli iqtisadi təhlükəsizliyə əsaslanan sosial dövlətin inkişaf etdirilməsidir. Səfir bildirib ki, ölkəsi həmçinin qonşuları ilə dinc münasibətlərin qurulması siyasətini hədəfləyir və bağlantı və tərəfdaşlığın inkişafını prioritet seçib.
Bilal Haye Azərbaycanla yüksək səviyyəli əməkdaşlığa toxunaraq Azərbaycan hökumətini Pakistan bazarına, xüsusən də İT sektoruna investisiya qoymağa dəvət edib. Səfir Pakistanla Azərbaycan arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsi üçün müdafiə sahəsində, iqtisadi sahədə, turizm, təhsil və insanlararası münasibətlərin inkişafı sahəsində əlaqələri vacib hesab edir:  “Mən Azərbaycanla investisiya və ikitərəfli ticarət sahəsində böyük fürsət görürəm. Pakistan şirkətləri həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulması prosesində iştirak etməyi səbirsizliklə gözləyirlər”,- deyə səfir vurğulayıb.
Əlaqələrin inkişafında birbaşa uçuşların təşkilinin vacibliyini qeyd edən diplomat AZAL və Pakistan Hava Yollarının COVID-19 virusu ilə əlaqədar məhdudiyyətlərin azaldılmasından sonra iki ölkə arasında uçuşların açılmasına hazır olduğunu bildirib.

On March 17, a seminar titled "Pakistan Today" was organized by the Center of Analysis of International Relations  and the Embassy of Pakistan in Azerbaijan. In his opening speech at the event, AIR Center's Chairman Farid Shafiyev noted that Pakistan is a strategic partner of Azerbaijan and one of the first countries to recognize his country's independence. Farid Shafiyev  also noted that his center is interested in developing relations with Pakistani think-tanks.
Afterwards, Pakistan's ambassador to Azerbaijan, Bilal Haye, made a presentation about his country. He said that there is a lot of misinformation about Pakistan in the world, and the West has distorted Pakistan in its media. According to him, the main priority in Pakistan's domestic policy is to develop a welfare state based on equitable economic security. The ambassador said that his country also pursues a policy of establishing peaceful relations with its neighbors and has made the development of connectivity and partnership a priority.
Touching upon high-level cooperation with Azerbaijan, Bilal Haye called on the Azerbaijani government to invest in the Pakistani market, especially in the IT sector. The ambassador considers relations between Pakistan and Azerbaijan important, touching upon cooperation in the fields of defense, economy, tourism, education and human to human contacts, all important for the further deepening of relations: “I see a great opportunity in investment and bilateral trade with Azerbaijan. Pakistani companies are also looking forward to participating in the reconstruction of the liberated territories."
Noting the importance of organizing direct flights in the development of relations, the diplomat said that AZAL and Pakistan Airlines are ready to open flights between the two countries after the restrictions regarding the pandemic ease.