11 iyun 2026-cı il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) “Cənubi Qafqazda yeni geosiyasi reallıqlar: Azərbaycan və sülh gündəliyi” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbir Mərkəzin eyni mövzu üzrə təşkil etdiyi məqalə müsabiqəsinin yekun mərhələsi çərçivəsində baş tutub.
BMTM-in aparıcı məsləhətçisi Sultan Zahidovun moderatorluğu ilə keçirilən tədbirin əsas məqsədləri Cənubi Qafqazda formalaşan yeni geosiyasi reallıqların müzakirəsi, Azərbaycanın regional sülh və əməkdaşlıq gündəliyinin təhlili, gənc tədqiqatçıların elmi-analitik fəaliyyətinin təşviqi olub.
Mərkəzin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Mərkəz tərəfindən mütəmadi olaraq təşkil edilən məqalə müsabiqələrinin əhəmiyyətindən danışıb. O, Cənubi Qafqazda yeni geosiyasi reallıqların formalaşdığını və Azərbaycanın bu prosesdə lider rolunu oynadığını vurğulayıb.
“Azərbaycan hazırkı sülh gündəliyinin müəllifidir. Ölkəmizin Ermənistandan gözləntiləri və haqlı tələbləri dəyişməyib. Qərb mediasında Azərbaycanın Ermənistanda Konstitusiya dəyişikliyi və referendum məsələlərinə daha yumşaq yanaşmalı olduğu ilə bağlı çağırışlar səslənsə də, bu narrativlər sülh gündəliyinə xidmət etmir. Azərbaycanın milli maraqlarına əsaslanan sülh gündəliyi həm regional sabitliyə, həm də ümumi təhlükəsizliyə töhfə verir.
Uzunmüddətli perspektivdə Ermənistanda fərqli siyasi qüvvələrin hakimiyyətə gəlməsi mümkündür. Bu baxımdan, Konstitusiya dəyişikliyi məsələsinə Ermənistan xalqının referendum yolu ilə münasibət bildirməsi vacibdir,”-deyə F.Şəfiyev əlavə edib.
BMTM-in şöbə müdiri Mətin Məmmədli müasir dövrdə elmi-analitik düşüncənin dövlətlərin xarici siyasətinin formalaşdırılmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O qeyd edib ki, regional təhlükəsizlik arxitekturası sürətlə dəyişir və yeni geosiyasi reallıqlar meydana çıxır.
“II Qarabağ müharibəsindən sonra sülh gündəliyinin formalaşması Azərbaycanın milli maraqlara əsaslanan düşünülmüş və ardıcıl diplomatiyası nəticəsində mümkün olub. Sülh olmadan dayanıqlı inkişafa nail olmaq mümkün deyil. Keçmişin qarşıdurma və revanşist narrativlərinə qayıdış isə sülh gündəliyinə ciddi zərbə vurur. Azərbaycanın irəli sürdüyü sülh gündəliyi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanır. Azərbaycan həm dövlət, həm də cəmiyyət olaraq sülhə hazırdır və regionda sabitliyin möhkəmlənməsində maraqlıdır. Bununla yanaşı, ölkəmiz öz milli təhlükəsizliyinə yönələn istənilən təhdidi neytrallaşdırmaq potensialına malikdir.”
Ermənistanda keçirilmiş seçkilərin nəticələrinə toxunan Milli Məclisin deputatı Qaya Məmmədov bundan sonra atılmalı addımlara diqqət çəkib. O bildirib ki, regionda sülh gündəliyini müəyyən edən tərəf Azərbaycan olub və prosesin hazırkı mərhələyə çatması Azərbaycanın töhfələridir.
“Ermənistan cəmiyyəti referendum vasitəsilə Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını aradan qaldırmalıdır. Bu, siyasi-hüquqi zərurətdir. Azərbaycan tərəfindən həm siyasi-diplomatik müstəvidə, həm də sülh sazişinin imzalanmasını gözləmədən mümkün olan sahələrdə praktik əməkdaşlıq imkanlarının yaradılması istiqamətində addımlar atılıb. Müəyyən tranzit imkanları formalaşdırılıb. Bununla Azərbaycan hökuməti göstərib ki, o, təkcə siyasi bəyanatlar səviyyəsində deyil, praktik müstəvidə də sülhə hazırdır”.
Milli Məclisin deputatı Rizvan Nəbiyev bildirib ki, Ermənistandakı parlament seçkiləri regionda gedən geosiyasi rəqabəti və müxtəlif aktorların maraqlarını açıq şəkildə nümayiş etdirdi.
“Seçkilər zamanı üç əsas aktorun maraqlarını müşahidə etdik: Rusiya, Qərb və Azərbaycan. İlk iki aktor seçki prosesinə müdaxilə göstərdi və bunu açıq şəkildə ifadə etdi. Azərbaycan isə daha təmkinli yanaşma sərgilədi. Bu da onunla bağlıdır ki, regionda sülh platformasını formalaşdıran tərəf məhz Azərbaycan olub. Prezident İlham Əliyevin irəli sürdüyü bu yanaşma sonradan Paşinyan hökumətinin siyasi gündəliyində də öz əksini tapdı.
Ermənistan cəmiyyətinin əhəmiyyətli hissəsinin sülh gündəliyinə dəstək verməsi göstərir ki, regionda sabitlik və əməkdaşlıq ideyaları getdikcə daha çox qəbul olunur.
Paşinyan hökuməti isə əlində olan siyasi və hüquqi mexanizmlərdən istifadə etmək üçün kifayət qədər siyasi iradə nümayiş etdirməlidir. Etimad quruculuğu baxımından beynəlxalq təcrübə də mühüm əhəmiyyət daşıyır. Məsələn, Fransa və Almaniya arasında uzunmüddətli barışıq prosesində gənclərin birgə akademik fəaliyyətləri xüsusi rol oynayıb. Oxşar yanaşmalar Azərbaycan və Ermənistan arasında da tətbiq oluna bilər.”
Tədbirin sonunda məqalə müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, Nərmin İsmayılovanın “Vaşinqton Sülh Bəyannaməsi regional sülh və əməkdaşlıq yolunda mühüm mərhələ kimi” mövzusunda araşdırması I yerə layiq görülüb. Nəzrin Qasımovanın “2020-ci il Vətən Müharibəsinin və 2023-cü il antiterror tədbirlərinin Cənubi Qafqaz üçün siyasi, iqtisadi və sosial nəticələri” mövzusunda araşdırması II yerə, Aysel Səmədovanın “Əlaqəlilik sülh strategiyası kimi: Zəngəzur Dəhlizi və Cənubi Qafqazda regional geosiyasətin transformasiyası” mövzusunda araşdırması isə III yerə layiq görülüb.
Qeyd edək ki, BMTM-in artıq ənənəyə çevrilmiş məqalə müsabiqələrinin əsas məqsədi ölkənin strateji gündəliyinə uyğun mövzular üzrə gənc tədqiqatçıların elmi hazırlıq səviyyəsinin yüksəldilməsini təşviq etmək, həmçinin akademik dairələr, ictimaiyyət nümayəndələri və media təmsilçiləri arasında interaktiv fikir mübadiləsi üçün platforma yaratmaqdır.

11 июня в Центре анализа международных отношений (ЦАМО) состоялось мероприятие на тему «Новые геополитические реалии на Южном Кавказе: Азербайджан и мирная повестка».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, мероприятие прошло в рамках финального этапа конкурса статей, организованного центром по той же теме.
На мероприятии, проходившем под модераторством ведущего советника ЦАМО Султана Захидова, председатель правления ЦАМО Фарид Шафиев рассказал о важности регулярно организуемых центром конкурсов статей. Он подчеркнул, что на Южном Кавказе сформировались новые геополитические реалии и Азербайджан играет лидерскую роль в этом процессе.
«Азербайджан является автором нынешней мирной повестки. Ожидания и справедливые требования нашей страны к Армении не изменились. Хотя в западных СМИ озвучиваются призывы в адрес Азербайджана о том, что он якобы должен мягче подходить к вопросам изменения конституции и референдума в Армении, эти нарративы не служат мирной повестке. Основанная на национальных интересах Азербайджана мирная повестка вносит вклад как в региональную стабильность, так и во всеобщую безопасность. В долгосрочной перспективе к власти в Армении могут прийти другие политические силы. С этой точки зрения важно, чтобы армянский народ выразил свое отношение к вопросу изменения конституции путем референдума», – добавил Ф. Шафиев.
Заведующий отделом ЦАМО Метин Мамедли подчеркнул, что в современный период научно-аналитическое мышление играет важную роль в формировании внешней политики государств. Он отметил, что архитектура региональной безопасности стремительно меняется и возникают новые геополитические реалии: «Формирование мирной повестки после 44-дневной Отечественной войны стало возможным в результате продуманной и последовательной дипломатии Азербайджана, основанной на национальных интересах. Выдвинутая Азербайджаном мирная повестка основывается на нормах и принципах международного права. Азербайджанское государство и общество готовы к миру и заинтересованы в укреплении стабильности в регионе. Наряду с этим, наша страна обладает потенциалом для нейтрализации любой угрозы, направленной против ее национальной безопасности».
Коснувшись результатов прошедших в Армении выборов, депутат Милли Меджлиса Гая Мамедов обратил внимание на шаги, которые необходимо предпринять в дальнейшем. Он заявил, что стороной, выдвинувшей мирную повестку в регионе, был Азербайджан, и достижение процессом нынешнего этапа – это также результат вклада Азербайджана. Армянское общество должно посредством референдума отказаться от территориальных претензий к Азербайджану. Это политико-правовая необходимость.
Депутат Милли Меджлиса Ризван Набиев заявил, что именно Азербайджан сформировал основу для мира в регионе. Этот подход, выдвинутый Президентом Ильхамом Алиевым, впоследствии нашел свое отражение и в политической повестке правительства Пашиняна. Тот факт, что значительная часть армянского общества поддерживает мирную повестку, показывает, что идеи стабильности и сотрудничества в регионе получают все большее признание. Правительство же Пашиняна должно проявить достаточную политическую волю для использования имеющихся в его распоряжении политических и правовых механизмов.
В завершение мероприятия состоялось награждение победителей конкурса статей.
По результатам конкурса, I места было удостоено исследование Нармин Исмаиловой на тему «Вашингтонская мирная декларация как важный этап на пути к региональному миру и сотрудничеству». Исследование Назрин Гасымовой на тему «Политические, экономические и социальные последствия Отечественной войны 2020 года и антитеррористических мероприятий 2023 года для Южного Кавказа» заняло II место, а исследование Айсель Самедовой на тему «Взаимосвязанность как стратегия мира: Зангезурский коридор и трансформация региональной геополитики на Южном Кавказе» – III место.
Отметим, что основная цель ставших уже традиционными конкурсов статей ЦАМО – стимулирование повышения уровня научной подготовки молодых исследователей по темам, соответствующим стратегической повестке страны, а также создание площадки для интерактивного обмена мнениями между академическими кругами, представителями общественности и СМИ.