BMTM-də "Xarici siyasət məsələləri üzrə beynəlxalq platformalarda Azərbaycan qadınlarının iştirakı: problemlər və perspektivlər" mövzusunda dəyirmi masa təşkil edilib
2024-06-07 19:01
07.06.2024-cü il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) "Xarici siyasət məsələləri üzrə beynəlxalq platformalarda Azərbaycan qadınlarının iştirakı: problemlər və perspektivlər" mövzusunda dəyirmi masa təşkil edilib. Dəyirmi masada bu sahə üzrə ixtisaslaşan ölkənin qanunvericilik və mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının, vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının, ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev beynəlxalq münasibətlər sistemində gender bərabərliyinin vacib yer tutduğunu qeyd etmiş və Azərbaycan hökumətinin qadınların cəmiyyətin siyasi, iqtisadi və sosial həyatında iştirakına xüsusi əhəmiyyət verdiyini vurğulamışdır. BMTM sədri eləcə də qadın ekspertlərin ölkənin siyasi, iqtisadi və sosial gündəminin formalaşdırılmasında və beynəlxalq platformalarda fəal iştirakını diqqətə çatdırmışdır.
BMTM-in İdarə Heyətinin üzvü Gülşən Paşayeva qadınların cəmiyyətdə və beynəlxalq müstəvidə rolunun daha geniş şəkildə təşviq edilməsinin Azərbaycan Respublikasında gender bərabərliyinin təmin edilməsi və qadın hüquqlarının müdafiəsi baxımından önəm daşıdığını diqqətə çatdırmış və qadınların xarici siyasət məsələləri ilə bağlı beynəlxalq səviyyədə səmərəli iştirakını təbliğ etmək üçün ardıcıl fəaliyyətin aparılmasının əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri, professor Hicran Hüseynova Azərbaycan xanımlarının tarix boyu xalqımızın inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd etmişdir. Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyət illərində bu istiqamətdə atılan addımlarının inqilabi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirən H. Hüseynova beynəlxalq platformalarda qadınların Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə uğurla çatdırılması və milli maraqlarımızın təmini istiqamətində fəal çıxış etdiyini vurğulamışdır. O, Prezident İlham Əliyevin bu də sahəyə xüsusi diqqət yetirdiyini nəzərə çatdırmışdır.
Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva qadınların ölkənin ictimai-siyasi həyatında iştirakının artırılmasını Azərbaycan hökumətinin gündəliyində duran strateji məsələlərdən biri olduğunu qeyd etmişdir:
"Azərbaycan qadınlarının dövlət idarəçiliyi və qərar qəbuletmə orqanlarında təmsilçiliyi artır. Azərbaycan qadınları beynəlxalq kürsülərdə ölkəmizi layiqli şəkildə təmsil edirlər”.
Tarixən diplomatiyanın kişilərin himayəsi altında olduğunu qeyd edən Azərbaycan Respublikası XİN-in Humanitar və Sosial məsələlər idarəsinin rəis müavini Şəfa Qasımova, qadınların bu sahədə töhfələrinin tarixən çox vaxt diqqətdən kənarda qaldığını bildirmişdir. Müasir dövrdə gender bərabərliyi və qadınların səlahiyyətlərinin artırılmasının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) və hədəflər üzrə irəliləyişlərə mühüm töhfə verən bir amil kimi qiymətləndirən Şəfa Qasımova 2030-cu il Gündəliyinin həyata keçirilməsində gender perspektivinin sistematik şəkildə tətbiqinin çox vacib olduğunu vurğulamış və xüsusən 5-ci DİM-in qadınların qərarların qəbulu prosesində bərabər iştirakını tələb etdiyini qeyd etmişdir.
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin İdarə Heyətinin üzvü, professor Tahirə Allahyarova beynəlxalq təşkilatlar və platformalar çərçivəsində ölkəmizin tədqiqat, araşdırma və beyin mərkəzlərinin, eləcə də QHT nümayəndələrinin qadın əməkdaşlarının iştirak və təmsilçiliyi ilə bağlı fikirlərini bölüşmüş, əldə edilmiş nailiyyətlər və mövcud çətinliklər haqqında danışmışdır.
ADA Universitetinin Dövlət, xarici və tələbə  işləri üzrə prorektorunun müşaviri, İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun direktor müavini Aygün Hacıyeva ADA universitetinin akademik heyətində təmsil edilən qadın və qızların xarici siyasət məsələləri üzrə beynəlxalq platformalarda fəal iştirak etdiyini diqqətə çatdırmışdır. O eləcə də “Beynəlxalq münasibətlər” ixtisası üzrə ADA universitetində təhsil prosesi ilə bağlı bir sıra statistik göstəricilər barədə məlumat vermiş və bu ixtisas üzrə tələbələr arasında qızların çoxluq təşkil etdiyini vurğulamışdır.

On June 7, 2024, the Center for Analysis of International Relations (AIR Center) hosted a roundtable on "The Participation of Azerbaijani Women in International Platforms on Foreign Policy Issues: Challenges and Perspectives." The roundtable brought together representatives from the country's legislative and central executive authorities, civil society organizations, and universities specializing in this field.
Addressing the meeting, Farid Shafiyev, the Chairman of the Board of the AIR Center, emphasized the important role of gender equality in the system of international relations and highlighted the Azerbaijani government's special emphasis on the participation of women in the country's political, economic, and social life. He also noted the active involvement of female experts in shaping the country's political, economic, and social agenda, as well as their participation on international platforms.
Gulshan Pashayeva, the Board Member of the AIR Center, highlighted the importance of promoting the broader role of women in society and on the international stage for ensuring gender equality and protecting women's rights in the Republic of Azerbaijan. She emphasized the need for consistent efforts to encourage the effective participation of women in international platforms related to foreign policy issues.
Chair of the Committee on Family, Women, and Children's Affairs of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Professor Hijran Huseynova, noted that Azerbaijani women have played a significant role in the development of our nation throughout history. H. Huseynova said that the measures taken under the leadership of National Leader Heydar Aliyev were of a revolutionary nature. She emphasized that women had been actively representing Azerbaijan on international platforms, successfully conveying the realities of Azerbaijan to the global community, and advancing our national interests. She also highlighted President Ilham Aliyev's special attention to this field.
Aynur Sofiyeva, the Deputy Chair of the State Committee for Family, Women, and Children's Affairs of the Republic of Azerbaijan, noted that increasing the participation of women in the country's public and political life is one of the strategic issues standing high on the agenda of the Azerbaijani government.
"The representation of Azerbaijani women in the state governance and decision-making bodies is increasing. Azerbaijani women are representing our country with dignity on international platforms."
Shafa Gasimova, the Deputy Head of the Humanitarian and Social Affairs Department at the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, pointed out that historically, diplomacy had been dominated by men. According to her, women's contributions to this field historically were often neglected.
She highlighted the crucial role of gender equality and women's empowerment in advancing Sustainable Development Goals (SDGs) in today's world. Gasimova stressed the need for systematically integrating gender perspectives into the 2030 Agenda and ensuring women's equal participation in decision-making processes, as emphasized by the 5th SDG. Board Member of the Social Research Center Tahira Allahyarova shared her views on the participation and representation of women in research, investigative, and intellectual centers, as well as in civil society organizations, on international platforms. She also spoke about the accomplishments and ongoing obstacles related to women's representation.
Aygun Hajiyeva, Advisor to the Vice-Rector for Government, External and Student Affairs at ADA University and Deputy Director of the Institute for Development and Diplomacy, stressed the increased activities of women on international platforms on foreign policy issues. She also shared statistical insights into the predominance of female students in the "International Relations" field at ADA University.