AQEM nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Aprelin 16-da Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Baş katibi Kayrat Sarıbayın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı AQEM qarşısında duran vəzifələr, mövcud regional və qlobal çağırışlar və onlara adekvat reaksiya mexanizmlərinin hazırlanması kimi məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. Tərəflər AQEM Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 19 mart 2024-cü il tarixli qərarı ilə Azərbaycan Respublikasının 2024-2026-cı illər üzrə AQEM sədri seçilməsinin təsisatın gələcək fəaliyyət istiqamətləri və prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından müsbət addım kimi qiymətləndiriblər.
Görüşdə AQEM çərçivəsində fəaliyyət göstərən Beyin Mərkəzi Forumu ilə BMTM arasında əməkdaşlığın, akademik mübadilənin genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulandı.
Sonda Baş katib Kayrat Sarıbay tərəfindən BMTM İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevə AQEM-in fəaliyyətindən bəhs edən kitab təqdim edildi.

The Center of Analysis of International Relations (AIR Center) hosted a meeting with the delegation led by Secretary General of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), Kairat Sarybay.
The issues related to the future objectives of the CICA, current regional and global challenges, and the development of adequate response mechanisms to them topped the agenda of discussions. The parties hailed the CICA Council of Foreign Ministers’ decision dated March 19, 2024, to elect Azerbaijan as the CICA Chairperson for 2024-2026, assessing it as a positive step in terms of determining the future directions and priorities of the institution.
At the meeting, the necessity of expanding cooperation and academic exchanges between the CICA Think Tank Forum and the AIR Center was emphasized.
In the end, Secretary General Kayrat Sarybay presented a book about CICA activities to Chairman of the Board of Directors of the AIR Center, Farid Shafiyev.