BMTM Türkiyədə fəaliyyət göstərən beyin mərkəzləri ilə əməkdaşlığı genişləndirir
Beynəlxalq Münasibərlərin Təhlili Mərkəzinin sədri  Fərid Şəfiyevin rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti  noyabrın 18-22-də Ankarada səfərdə olub. Səfər zamanı nümayəndə heyətini Dağlıq Qarabağın Azərbaycanlı İcmasının rəhbəri Tural Gəncəliyev və icmanın digər üzvləri müşaiyət edib. Onlar Türkiyənin aparıcı beyin mərkəzləri olan Türkiyə İqtisadi Siyasət Araşdırmaları Mərkəzi (TEPAV), Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzi, Siyasi, İqtisadi və Sosial Araşdırmalar Fondu (SETA), Strateji Düşüncə İnstitutu (SDE), Orta Şərq Strateji Araşdırmalar Mərkəzi (ORSAM) və Avrasiya Araşdırmalar Mərkəzi (AVİM)-də görüşlər keçiriblər. BMTM sədri Fərid Şəfiyev görüşlər zamanı yeni yaranmış mərkəz barədə məlumat verib və bildirib ki, BMTM-in əsas hədəflərindən biri dünyada və xüsusilə qonşu ölkələrdə fəaliyyət göstərən beyin mərkəzləri ilə əməkdaşlığı genişləndirməkdir. Fərid Şəfiyev həmçinin mərkəzin əsas fəaliyyət sahələrindən birinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, onun araşdırılması və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması olduğunu vurğulayıb. Bu xüsusda Dağlıq Qarabağın Azərbaycanlı İcmasının rəhbəri Tural Gəncəliyev icma və fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Görüşlər zamanı beyin mərkəzləri ilə əməkdaşlıq perspektivləri, birgə layihələr, konfranslar barədə müzakirələr aparılıb, əməkdaşlıq üçün qarşılıqlı maraq ifadə olunub.

A delegation headed by the Chairman of the AIR Center Farid Shafiyev visited Ankara from 18 to 22 November. During the visit, the delegation was accompanied by the Head of the Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh Tural Ganjaliyev and other members of the community. They held meetings at the leading think tanks of Turkey: the Economic Policy Research Foundation of Turkey (TEPAV), the Center for Strategic Studies under the Ministry of Foreign Affairs of Turkey, the Foundation for Political, Economic and Social Research (SETA), the Institute of Strategic Thinking (SDE), the Center for Middle East Strategic Studies (ORSAM) and the Center for Eurasian Studies (AVIM). AIR Center Chairman Farid Shafiyev shared information on the newly established center and noted that one of the main goals of AIR Center is to expand cooperation with think tanks all over the world and especially in the neighboring countries. Farid Shafiyev also stressed that one of the main areas of the center`s activity is the Armenia-Azerbaijan conflict, its study as well as bringing it to the attention of the international community. In this context, Head of the Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh Tural Ganjaliyev informed about the community and its activities.
Participants of the meetings discussed the prospects of cooperation with think tanks, joint projects and conferences, and expressed mutual interest in cooperation.