BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə edilmiş silahlı hücumla bağlı şərhi
2023-01-27 13:14
Bu gün saat 8:30-da Azərbaycanın İrandakı Səfirliyinə silahlı hücum olub. Hadisə nəticəsində bir nəfər azərbaycanlı təhlükəsizlik əməkdaşı həlak olub, iki nəfər xəsarət alıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, son 2 ildə bu Azərbaycanın diplomatik missiyasına edilmiş sayca 5-ci hücumdur. Bunlardan birincisi İrana bağlı dini qruplaşma tərəfindən Londonda, 2 hücum radikal ermənilər tərəfindən Parisdə və növbətisi yenə ermənilər tərəfindən Beyrutda törədilib.
Diplomatik əlaqələr haqqında 1961-ci ildə qəbul olunmuş Vyana Konvensiyasına əsasən ev sahibi ölkə xarici missiyaların təhlükəsizliyinə tam məsuliyyət daşıyır. İran rəsmiləri hücumun şəxsi səbəblər zəminində baş verdiyini iddia etsələr də, yenə də buna görə məsuliyyət daşıyırlar. Azərbaycana qarşı İranda əks təbliğat kampaniyasından və daha əvvəl Londona edilmiş hücumdan xəbərdar olan İran Azərbaycan səfirliyinin mühafizəsi üçün tədbirləri daha da gücləndirməli idi. Bu iranlı və ermənilər tərəfindən Azərbaycan səfirliklərinin hücuma məruz qaldığı digər ölkələrə də aiddir.

AIR Center Chairman Farid Shafiyev's comments on armed attack on the Embassy of Azerbaijan in Iran
Today, at 8:30 am Azerbaijan's Embassy in Tehran was attacked by an armed man. One Azerbaijan security officer was killed and two wounded.
To remind you - for the past two years, it has been the fifth attack on Azerbaijan's diplomatic missions. The first was in London by a radical religious group linked to Iran; two attacks were committed by radical Armenians in Paris and another by Armenians in Beirut.
According to the 1961 Convention on Diplomatic Relations, the host country bears full responsibility for the security of foreign missions.
Despite Iran officials now announcing that the attacker committed assault for personal reasons, the Iranian authorities are still responsible. Iran should have strengthened measures to protect Azerbaijan's embassy, being aware of its own propaganda campaign against Azerbaijan & the previous attack in London.
It, by the way, concerns other states as Azerbaijan's embassies were under attack from Iranian & Armenian elements worldwide.