BMTM və “Valday” Beynəlxalq Diskussiya Klubunu birgə beynəlxalq videokonfrans təşkil edib
İyulun 2-də Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Rusiyanın “Valday” Beynəlxalq Diskussiya Klubunun birgə təşkilatçılığı ilə “Qlobal energetika və beynəlxalq siyasi risklər” adlı beynəlxalq videokonfrans keçirilib.  Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən “Valday” Beynəlxalq Diskussiya Klubunun İdarə heyətinin sədri Andrey Bıstritskiy dünyanın hazırda üzləşdiyi pandemiya böhranından danışaraq deyib ki, normal həyata qayıtmaq üçün kifayət qədər vaxt tələb olunacaq. Onun sözlərinə görə, bu dövrdə dünya daha bariz şəkildə energetikanın əhəmiyyətini anladı: “Energetika müxtəlif mahiyyətli bir sıra münaqişələrin tərkibindədir. Energetika siyasi proseslərlə yanaşı addımlayır. Enerji olmadan həyatın davam etdirilməsi mümkün deyil. Bu gün təşkil olunmuş konfransda bu istiqamətdə müzakirələr aparılacaq”.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin Sədri Fərid Şəfiyev Rusiya və Azərbaycanın həyatında energetikanın böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, xüsusilə energetika sahəsində Rusiya ilə əməkdaşlıq çox əhəmiyyətlidir: “Azərbaycanın müstəqillik tarixinə baxsaq, 90-ci illərdə rəqabət haqqında geniş müzakirələr aparılırdı. Hazırda bir sıra məsələlərdə rəqabət kənara qoyulmalı və əməkdaşlığa yönəlik münasibətlər nəzərdən keçirilməlidir”.
Energetika nazir Pərviz Şahbazov çıxışı zamanı deyib ki,  “OPEC+ çərçivəsində tənzimləmə mexanizmlərini nəzər alaraq Azərbaycan ilk addım atan ölkələrdən olub. O bildirib ki, dünya ölkələri mövcud vəziyyətdə əməkdaşlığa və  innovasiyalara daha açıq olmalıdır: “OPEC+ nəticəsində qəbul olunmuş qərarların icrasının sabit qalmasına nail olmalıyıq. Bu formatın genişlənməsini labüd hesab edirəm. Azərbaycan öhdəliklərinə sadiqdir və neft bazarında sabitlik proseslərinə töhfəsini davam etdirəcək”.
Energetika naziri bildirib ki,  neft istehsalı və dənizdən neftin çıxarılması Azərbaycanın adı ilə bağlıdır. Belə ki,  1899-cu ildə Azərbaycan dünya tələbatının 50 faizini ödəyirdi. Pərviz Şahbazov həmçinin ənənəvi  enerji mənbələrinin cəlbediciliyinin əvvəlki kimi olmadığını və bərpa olunan enerji mənbələrinin rolunun artırılmasının vacibliyini qeyd edib: “Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bərpa olunan enerji mənbələrinin artırılması və ölkədəki enerji mənbələrinin şaxələndirilməsini inkişafın  prioritet sahələri kimi müəyyən edib. Bununla bağlı qanun layihəsi hazırlanıb. Özəl sektorun və investisiyanın cəlb olunması üçün əlverişli şəraitin yaradılması istiqamətində addımlar atılır”. Nazir Azərbaycan Rusiya münasibətlərindən də danışaraq Rusiya şirkətlərinin son 26 ildə “Şahdəniz”, Cənub Qaz Dəhlizi layihələrində aktiv iştirak etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın neft-qaz sektoruna Rusiya şirkətlərinin sərmayəsi 4 milyard dollara bərabərdir.
Rusiyanın Energetika naziri dünya iqtisadiyyatının bu il gözlənilməz hadisə ilə üzləşdiyini deyib. Onun sözlərinə görə, bu il ÜDM-də 5-6 faiz azalma gözlənilir və bu da dünya energetikasına ciddi təsir edəcək. Rusiyalı nazir bildirib ki, energetika ən ciddi ssenarilərə dayanıqlılığı təmin edə bilər: “Tələbatın kəskin azalmasına baxmayaraq həddən artıq təklifin olması ilə əlaqədar böhranın qarşısını almalıyıq. Biz hasilatın ciddi azalmasına nail olmasaydıq, qiymətlərin uzun müddətli ciddi düşməsi və mənfiyə getməsinin şahidi olardıq. Anbarların dolması ehtimalı var idi. OPEK-in qərarı vaxtında verilmiş qərar idi. Hazırda bazar həssasdır. Buna görə istehsalçılar arasında əməkdaşlıq çox vacibdir”.
“Valday” Beynəlxalq Diskussiya Klubunun elmi iş üzrə direktoru Fyodor Lukyanovun moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə ekspertlər sessiyası baş tutub. İlk olaraq çıxış edən Rusiya Milli Enerji Təhlükəsizliyi Fondunun baş direktoru Konstantin Simonov enerjinin siyasi proseslərə təsiri mövzusunun ötən əsrin 50-60-cı illərindən mövcud olduğunu deyib. Onun sözlərinə görə, bu özünü birinci və ikinci neft böhranlarından sonra daha çox büruzə verib. Lakin onun fikrincə, energetikanın siyasiləşməsi son zamanlar dəyişib və buna şist inqilabı və yaşıl inqilab səbəb olub.
BP şirkətinin Yaxın Şərq və Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli çıxışı zamanı pandemiyanın qlobal enerji bazarına təsirlərindən danışıb. Onun sözlərinə görə, çətin iqtisadi vəziyyətə baxmayaraq BP şirkəti Azərbaycandakı layihələrin icrasına sadiqdir: “Məqsədimiz ən azından qarşıdakı 30 ildə Azərbaycanda biznesi davam etdirməkdir. Bu da ölkə ilə Hasilatın Pay Bölgüsü sazişinə əsasən həyata keçirilir. Lakin biz  Xəzər hövzəsinin rəqabətliliyini artırmalıyıq ki, layihələr aşağı qiymətdə belə rəqabətli olsun. Biz həmçinin  Azəri- Çıraq-Günəşli ilə bağlı “Əsrin müqaviləsi” layihəsini davam etdirməyə sadiqik”.
Kral Fahd adına Neft və Minerallar Universitetinin departament rəhbəri Şafi Aldamer çıxışında neftdən siyasi proseslərdə istifadə olunmadığını, əksinə siyasi prosesləri tənzimlədiyini deyib. Onun sözlərinə görə, OPEC sabitləşdirmə faktorudur və bu təşkilatda inhisarçılıq yoxdur: “Azərbaycanın OPEC+ çərçivəsində dünya iqtisadiyyatının sabitləşməsinə cəhdlər edir. Düşünürəm ki, bu format davam edəcək. Bu prosesdə əlində gələni edən ölkələr bazara nəzarət və siyasi gündəmi dəyişmək üçün deyil, bazarı sabitləşdirmək üçün edir”.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə heyətinin üzvü Esmira Cəfərova məhz 2016-ci il Davos Forumunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qeyri-OPEC ölkələrinin forumunun yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış etdiyini vurğulayıb. O, neftə olan tələbatın sürətlə azalmasından danışaraq, qazın buna daha az məruz qaldığını bildirib. Onun sözlərinə görə, həmçinin bərpa olunan enerji böhrana daha ciddi müqavimət göstərib. Esmira Cəfərova deyib ki, dövlətlərarası əməkdaşlıq olmasa, bu çağırışların öhdəsindən gəlmək mümkün olmayacaq.
Almaniya-Rusiya Forumunun elmi direktoru Aleksandr Rar dünya bazarında dəyişiklilərin dünyada geosiyasi münaqişələrə də təkan verdiyini bildirib. O, son zamanlar “Şimal Axını 2” layihəsi ətrafında müzakirələr və ABŞ-ın sanksiya təhdidlərinə toxunub. Onun sözlərinə görə, bütün bunların fonunda Almaniya enerji şirkətlərini özəlləşdirib və bazar qanunlarının öhdəsinə buraxıb.
“Valday” Beynəlxalq Diskussiya Klubunun proqram direktoru İvan Timofeyev çıxışı zamanı hazırda ABŞ-ın beynəlxalq maliyyə sistemində liderlik etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, dollar dünyada ən çox işlənən pul vahididir və amerikalılar bundan siyasi alət kimi istifadə edirlər. O bildirib ki, Aİ nə qədər iradə nümayiş etdirsə də, bazarda sərbəst hərəkət edən şirkətlər ABŞ qanunlarına tabe olub “Şimal axını”ndan uzaqlaşacaq.
Tədbir daha sonra sual-cavab sessiyası ilə davam etdirilib.
Qeyd edək ki, konfrans sabah da qapalı şəkildə öz işini davam etdirəcək.
Konfransın ikinci günündə Azərbaycanın Xarici İşlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Rusiyanın Xarici İşlər nazirinin müavini Andrey Rudenko, Rusiya Energetika nazirinin müavini Pavel Sorokin və Azərbaycanın Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev çıxış edəcək və Rusiya və Azərbaycan münasibətləri, nailiyyətlər, çağırışlar və qarşılıqlı fayda kəsb edən əlaqələrin perspektivlərinə dair müzakirələr aparacaqlar. Konfransın işində həmçinin Beynəlxalq Əlaqələr üzrə Moskva Dövlət İnstitutunun (MQİMO) elmi əməkdaşları Nikolay Silayev, Sergey Markedonov, Rusiya Elmlər Akademiyasının elmi əməkdaşı Stanislav Pritçin, Milli Məclisin üzvü Nizami Səfərov, politoloq Tofiq Abbasov və Azərbaycanın Rus İcmasının sədr müavini Anastasiya Lavrina iştirak edəcək.

AIR Center and Valdai Discussion Club jointly organized an international video conference
An international video conference entitled “Global Energy and International Political Risks” was organized by the Center of International Relations Analysis and Russia's Valdai International Discussion Club on July 2. Speaking at the opening of the event, Andrei Bystritsky, Chairman of the Board of the Valdai International Discussion Club, spoke about the current pandemic crisis in the world, saying that it will take substantial amount of time to return to normal life. According to him, during this period, the world has more clearly understood the importance of energy: “Energy is part of a number of conflicts of various natures. Energy goes hand in hand with political processes. It is impossible to continue life without energy. Discussions in this direction will be held at the conference organized today”.
Farid Shafiyev, Chairman of the Center of Analysis of International Relations, said that energy is of great importance in the life of Russia and Azerbaijan. According to him, cooperation with Russia is very important, especially in the field of energy: “If we look at the history of Azerbaijan's independence, in the 90s there were extensive discussions about competition. At present, competition should be put aside on a number of issues and cooperation should be considered”.
Minister of Energy Parviz Shahbazov during his speech mentioned that “Azerbaijan was one of the first countries to take into account the regulatory mechanisms within OPEC +”. He said that in the current situation, the world should be more open to cooperation and innovation: "We must achieve stable implementation of decisions made as a result of OPEC +. I consider it necessary to expand this format. Azerbaijan is committed to its pledges and will continue to contribute to the stability of the oil market."
The Energy Minister said that oil production and extraction from the sea are connected with the name of Azerbaijan, since in 1899, Azerbaijan was meeting 50% of world demand. Parviz Shahbazov also acknowledged that the appeal of traditional energy sources is not the same as before and highlighted the importance of increasing the role of renewable energy sources: “Azerbaijan’s President Ilham Aliyev has identified increasing renewable energy sources and diversification of energy sources in the country as priority areas. A bill has been prepared in this regard. Steps are being taken to create favorable conditions for attracting the private sector and investment”. Speaking about Azerbaijan-Russia relations, the Minister said that Russian companies have been actively involved in the Shah Deniz and Southern Gas Corridor projects for the past 26 years. According to him, the investment of Russian companies in the oil and gas sector of Azerbaijan is $ 4 billion.
Russia's energy minister, in his speech said that the world economy is facing an unexpected turn of events this year. According to him, this year's GDP is expected to decrease by 5-6 percent, which will have a serious impact on world energy. The Russian minister said that energy can withstand the most serious scenarios: “Despite a sharp decline in demand, we must prevent the crisis due to oversupply. If we had not achieved a significant reduction in production, we would have seen a long-term serious decline in prices and an overall negative trend. The warehouses were likely to be full. OPEC's decision was timely. Currently, the market is sensitive. Therefore, cooperation between producers is very important”.
An expert’s session was held at the event moderated by Fyodor Lukyanov, Scientific Director of the Valdai Discussion Club. Konstantin Simonov, Director General of the Russian National Energy Security Foundation, said that the impact of energy on political processes dates back to the 50s and 60s of the last century. According to him, this became more apparent after the first and second oil crises. However, Mr. Simonov also stated that the politicization of energy has changed recently, due to the shale revolution and the green revolution.
Bakhtiyar Aslanbeyli, BP's Vice President for Communications and External Relations in the Middle East and the Caspian region, spoke about the impact of the pandemic on the global energy market. According to him, despite the difficult economic situation, BP is committed to implementing projects in Azerbaijan: “Our goal is to continue doing business in Azerbaijan for at least the next 30 years. This is done in accordance with the Production Sharing Agreement with the country. However, we must increase the competitiveness of the Caspian Basin so that projects are competitive even at low prices. We are also committed to continuing the Azeri-Chirag-Guneshli "Contract of the Century" project”.
Shafi Aldamer, head of the department at the King Fahd University of Petroleum and Minerals, said that oil was not used in political processes, but rather regulated political processes. According to him, OPEC is a stabilizing factor and there is no monopoly in this organization: “Azerbaijan is trying to stabilize the world economy within OPEC +. I think this format will continue. Countries that do their best in this process do so not to control the market and change the political agenda, but to stabilize the market”.
Esmira Jafarova, a Board Member of the AIR Center, said that it was at the Davos Forum in 2016 that Azerbaijani President Ilham Aliyev initiated the establishment of a forum of non-OPEC countries. She spoke of the rapid decline in demand for oil, also stating that gas was less exposed to it. According to her, renewable energy has also more seriously resisted the crisis. Esmira Jafarova said that without interstate cooperation, it will not be possible to handle these challenges.
Alexander Rar, scientific director of the German-Russian Forum, said that changes in the world market have also led to geopolitical conflicts in the world. He touched on recent discussions over the North Stream 2 project and the threat of US sanctions. According to him, against the background of all this, Germany has privatized energy companies and left them to market laws.
Ivan Timofeyev, program director of the Valdai Discussion Club, said that the United States is currently a leader in the international financial system. According to him, the dollar is the most widely used currency in the world, and Americans use it as a political tool. He said that no matter how willing the EU is, companies that move freely in the market will be subject to US law and move away from the “Nord Stream”.
The event was followed by a question and answer session.
It should be noted that the conference will continue behind closed doors tomorrow.
On the second day of the conference, Azerbaijani Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov, Russian Deputy Foreign Minister Andrei Rudenko, Russian Deputy Energy Minister Pavel Sorokin and Azerbaijani Deputy Energy Minister Samir Valiyev will speak on Russian-Azerbaijani relations, achievements, challenges and prospects for mutually beneficial relations. The conference will also be attended by researchers from the Moscow State Institute of International Relations (MGIMO) Nikolai Silayev, Sergei Markedonov, researcher at the Russian Academy of Sciences Stanislav Pritchin, MP Nizami Safarov, political scientist Tofig Abbasov and Deputy Chairman of the Russian Community of Azerbaijan Anastasia Lavrina.