Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində 2022-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib
2022-12-28 14:54
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində 2022-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib. BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev 2022-ci ildə mərkəzin aktiv fəaliyyət göstərdiyini bildirib və qeyd edib ki, bütün işlərdə əsas hədəf xarici auditoriya olub. “Fəaliyyətimizin əsas istiqaməti xarici auditoriyanı Ermənistan-Azərbaycan münasibətləri, post-münaqişə dövründə atılan addımlar, ümumilikdə ölkənin xarici siyasəti barədə məlumatlandırmaqdır. Xarici siyasət dedikdə, buraya təbii ki, enerji, nəqliyyat layihələri, humanitar məsələlər də daxildir. Mərkəz əməkdaşları il ərzində beynəlxalq nüfuzlu dərgilərdə sözügedən məsələlərlə bağlı davamlı məqalələrlə çıxış ediblər”.
Fərid Şəfiyev bildirib ki, bu il Mərkəz Azərbaycanda daxilində və xaricində mühüm tədbirlər, konfranslar keçirilib. O, bu baxımdan ADA Universiteti ilə birlikdə Şuşada və Bakıda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin də iştirakı ilə keçirilmiş 2 konfransı qeyd edib. Fərid Şəfiyev həmçinin Şuşa şəhərində digər tədbirlərin də baş tutduğunu diqqətə çatdırıb. O ikitərəfli əlaqələrdən də söz açıb: “Bu il BMTM nümayəndə heyəti ABŞ-a səfər edib və oradakı Ceymstaun Fondu, Xəzər Siyasət Mərkəzi kimi tərəfdaşlarla görüşlər baş tutub. Avropa İttifaqının mərkəzi Brüsseldə bir sıra beyin mərkəzləri ilə əməkdaşlıq edirik, onlarla mütəmadi işləyirik. Hazırda Mərkəz Aİ ilə Azərbaycan əlaqələrinə dair məruzə üzərində iş aparır”.
Fərid Şəfiyev həmçinin Yunanıstan, Bolqarıstan, Polşa. Türkiyədə keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib və bildirib ki, Türkiyədəki tərəfdaşlarla geniş gündəlik mövcuddur və bu gündəliyə tək ikitərəfli əlaqələr deyil, region, Cənubi Qafqaz, Yaxın Şərq, İran məsələsi də daxildir.
BMTM sədri Rusiya, Ukrayna, Orta Asiya ilə əlaqələrin genişlənməsi barədə məlumat verib. Bildirib ki, Yaxın Şərqlə də təmaslar inkişaf etdirilib və hazırda Mərkəzdə Yaxın Şərqdə erməni diasporunun fəaliyyətinə dair hesabat hazırlanır. O, həmçinin erməni diasporunun Argentina, Fransa və Rusiyadakı fəaliyyətlərinə dair ayrı-ayrı hesabatların işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb: “Bir sözlə bizim əsas hədəfimiz xarici auditoriya ilə işləməkdir. Azərbaycanla bağlı beynəlxalq auditoriya üçün müfəssəl araşdırmalar lazımdır. Düzdür, bununla bağlı dil bilgiləri də önəmli yer tutur, amma Azərbaycan dilindəki yazılarda da boşluqlar var. Yaxşı araşdırmanı tərcümə etmək texniki məsələdir”.
Fərid Şəfiyev bildirib ki, Laçın yolu ətrafında baş verən məsələni iki il əvvəl Mərkəz araşdırıb: “Bu məsələnin süni şəkildə yarandığını deyən insanlar bilməlidirlər ki, bu indinin problemi deyil. Mərkəz yarandığı gündən bu istiqamətdə iş aparır. O cümlədən müharibə cinayətləri məsələsini də biz daim diqqətdə saxlayırıq. Müharibə bitsə də, bu məsələlər unudulmamalıdır. Bütün bunlar davamlı işlənməli kampaniya xarakteri daşımamalıdır”.
Daha sonra Mərkəzin 2022-ci il fəaliyyəti üzrə təqdimat dinlənilib və jurnalistlərin sualları cavablandırılıb.

A press conference was held on the AIR Center’s activities during 2022
During the press conference the AIR Center Chairman Farid Shafiyev elaborated on the Center’s activities and noted that the foreign audience was the main target. "The main direction of our activity is to inform the foreign audience about the Armenia-Azerbaijan relations, the steps taken in the post-conflict period, and the country's foreign policy agenda in general, which includes energy, transportation projects, and humanitarian issues. During this year, the employees of the Center published articles on the highlighted issues in prestigious international newspapers.”
Farid Shafiyev said that this year several events and conferences were held both inside and outside of Azerbaijan. He especially stressed 2 conferences organized jointly with the ADA University in Shusha and Baku with the participation of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. Farid Shafiyev also mentioned the other events that took place in Shusha city. He also spoke about bilateral relations: "This year, the AIR Center delegation visited the United States and held meetings with the Jamestown Foundation and the Caspian Policy Center. We also currently cooperate with several think tanks in Brussels. Moreover, the Center is working on a report regarding EU-Azerbaijan relations."
Farid Shafiyev also mentioned about the conferences held in Greece, Bulgaria, and Poland. He informed about the events organized in Turkey noting that there is a wide agenda with partners in Turkey, which includes not only bilateral relations, but also regional issues like the South Caucasus, the Middle East, and Iran.
The Chairman informed about the expansion of cooperation with Russia, Ukraine and Central Asia. He said that communication with the Middle East has also been developed, and a report on the activities of the Armenian diaspora in the Middle East is currently being prepared at the Center. He also pointed out that separate reports on the activities of the Armenian diaspora in Argentina, France and Russia have been published: "A detailed research about Azerbaijan is needed for an international audience, that is why our main goal is to work with the foreign audience. It is worth to mention that knowledge of language is an important factor in this regard, but there are gaps in writings in the Azerbaijani language as well. Thus, translating good research is a technical matter."
Farid Shafiyev said that the Center investigated the issue around Lachin road two years ago and has been working in this direction since its foundation. Later, a presentation on the Center's activities in 2022 was made by the Center’s media representative and journalists' questions were answered.