Avstriyanın Qrats şəhərində 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş konfrans keçirilib
Yanvarın 20-də Karl Frans adına Qrats Universitetində “1990-cı ildə Bakıda baş verən Qara Yanvarın 35-ci ildönümü: Sovet İttifaqının dağılması ərəfəsində hərbi müdaxilələr” mövzusunda konfrans keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın Avstriyadakı səfirliyinin təşəbbüsü ilə Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (AIR Center), Müharibə nəticələrinin araşdırılması üzrə Lüdviq Boltsmann İnstitutu və Qrats Universitetinin birgə təşkil etdiyi tədbirdə universitetin tələbə və müəllimləri, elmi-araşdırma mərkəzlərinin nümayəndələri və beynəlxalq münasibətlər üzrə ekspertlər iştirak ediblər.
Lüdviq Boltsman İnstitutunun direktoru professor Barbara Stelts-Marks və Azərbaycanın Avstriyadakı səfiri Rövşən Sadıqbəyli açılış nitqi ilə çıxış ediblər. Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev, Lüdviq Boltsmann İnstitutunun direktor müavini Peter Ruqqentaler, Çin və Qloballaşma Mərkəzinin böyük elmi işçisi Harvey Dzodin, Harvard Universitetinin Soyuq müharibə üzrə araşdırma proqramının direktoru Mark Kramer və Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının elmi işçisi Nadia Boyaciyeva isə mövzu ətrafında məruzələrlə çıxış ediblər.
Bildirilib ki, Qanlı Yanvar hadisəsinin məqsədi sovet rəhbərliyinin Azərbaycanda azadlıq hərəkatını amansızlıqla boğmaq cəhdi, sovet ordusu tərəfindən dinc əhaliyə qarşı güc tətbiqi və insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması olub. Eyni zamanda, bu faciənin hələ də beynəlxalq səviyyədə hüquqi və siyasi qiymət almadığı vurğulanıb. Xüsusilə qeyd olunub ki, mülki şəxslərə qarşı böyük tələfatla nəticələnən güc tətbiqi həmin dövrdə Qərb mətbuatında geniş işıqlandırılmayıb. Bunun səbəbləri nəzərdən keçirilərkən tədbir iştirakçıları 20 Yanvar faciəsinə görə əsas məsuliyyət daşıyan Mixail Qorbaçov haqqında Qərbdə "islahatçı" obrazının olduğu üçün onun bu əməlinə diqqətin yönəldilməməsi siyasətini qeyd ediblər.
20 Yanvar həqiqətlərinin yayılmasının qarşısını almaq cəhdlərinə rəğmən törədilmiş qətliamdan dərhal, yəni bir gün sonra Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev dünya ictimaiyyətinin baş vermiş faciə barədə məlumatlandırılmasında gördüyü tədbirlər diqqətə çatdırılıb.
1990-cı il yanvarın 20-də dinc insanlara qarşı güc tətbiqinin Azərbaycan xalqının azadlığı və müstəqilliyi uğrunda mübarizə əzmini sındıra bilmədiyi bildirilib, azərbaycanlı şəhidlərin əziz xatirəsinin isə əbədi olaraq yaşayaraq, dünyanın müxtəlif bölgələrində, o cümlədən Avstriyada dərin ehtiramla anıldığı bildirilib.
Tədbir iştirakçıları dünya ictimaiyyətinin 20 Yanvar faciəsi barədə daha geniş məlumatlandırılması üçün elmi araşdırmaların aparılmasının faydalı olacağını qeyd ediblər.

A conference dedicated to the January 20 tragedy was held in Graz, Austria
On January 20, a conference titled “35 years since ‘Black January’ in Baku in 1990: Military Interventions on the Eve of the Breakup of the Soviet Union” was held at the University of Graz, Austria.
Initiated by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Austria and co-organized by the Center of Analysis of International Relations (AIR Center), the Ludwig Boltzmann Institute for Research on the Consequences of War, and the University of Graz, the event brought together the students and teachers of the university, representatives of scientific research centers, and experts on international relations.
Barbara Stelzl-Marx, the Director of the Ludwig Boltzmann Institute for Research on Consequences of War, Rovshan Sadigbayli, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Austria, and the Permanent Representative of Azerbaijan to the OSCE and other International Organizations in Vienna, delivered opening remarks.
Chairman of the Board of the AIR Center Farid Shafiyev, Deputy Director of Ludwig Boltzmann Institute for Research on Consequences of War Peter Ruggenthaler, Cold War Studies Program at Harvard University Mark Kramer, Research Fellow at the Bulgarian Academy of Sciences Nadia Boyadjieva made presentations on the relevant topics.
According to the speakers, the major objective of the Soviet-orchestrated bloodshed was to ruthlessly suppress the freedom movement in Azerbaijan, the use of force against the civilian population, and the gross violation of human rights.
At the same time, it was emphasized that this tragedy has not yet received legal and political assessment at the international level. The speakers drew attention to the lack of media coverage of the events in the West at that time and the measures taken by National Leader Heydar Aliyev in delivering the truth to the international community.
It was noted that the use of force against civilians on January 20, 1990, could not break the determination of the Azerbaijani people to fight for freedom and independence, and the beloved memory of the Azerbaijani martyrs is commemorated with deep respect in various regions of the world, including Austria.
The participants of the conference also stressed the necessity of conducting scientific research in order to raise more awareness about the January 20 tragedy.