Avstriyanın Qrats şəhərində 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş konfrans keçirilib
Yanvarın 20-də Karl Frans adına Qrats Universitetində “1990-cı ildə Bakıda baş verən Qara Yanvarın 35-ci ildönümü: Sovet İttifaqının dağılması ərəfəsində hərbi müdaxilələr” mövzusunda konfrans keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın Avstriyadakı səfirliyinin təşəbbüsü ilə Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (AIR Center), Müharibə nəticələrinin araşdırılması üzrə Lüdviq Boltsmann İnstitutu və Qrats Universitetinin birgə təşkil etdiyi tədbirdə universitetin tələbə və müəllimləri, elmi-araşdırma mərkəzlərinin nümayəndələri və beynəlxalq münasibətlər üzrə ekspertlər iştirak ediblər.
Lüdviq Boltsman İnstitutunun direktoru professor Barbara Stelts-Marks və Azərbaycanın Avstriyadakı səfiri Rövşən Sadıqbəyli açılış nitqi ilə çıxış ediblər. Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev, Lüdviq Boltsmann İnstitutunun direktor müavini Peter Ruqqentaler, Çin və Qloballaşma Mərkəzinin böyük elmi işçisi Harvey Dzodin, Harvard Universitetinin Soyuq müharibə üzrə araşdırma proqramının direktoru Mark Kramer və Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının elmi işçisi Nadia Boyaciyeva isə mövzu ətrafında məruzələrlə çıxış ediblər.
Bildirilib ki, Qanlı Yanvar hadisəsinin məqsədi sovet rəhbərliyinin Azərbaycanda azadlıq hərəkatını amansızlıqla boğmaq cəhdi, sovet ordusu tərəfindən dinc əhaliyə qarşı güc tətbiqi və insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması olub. Eyni zamanda, bu faciənin hələ də beynəlxalq səviyyədə hüquqi və siyasi qiymət almadığı vurğulanıb. Xüsusilə qeyd olunub ki, mülki şəxslərə qarşı böyük tələfatla nəticələnən güc tətbiqi həmin dövrdə Qərb mətbuatında geniş işıqlandırılmayıb. Bunun səbəbləri nəzərdən keçirilərkən tədbir iştirakçıları 20 Yanvar faciəsinə görə əsas məsuliyyət daşıyan Mixail Qorbaçov haqqında Qərbdə "islahatçı" obrazının olduğu üçün onun bu əməlinə diqqətin yönəldilməməsi siyasətini qeyd ediblər.
20 Yanvar həqiqətlərinin yayılmasının qarşısını almaq cəhdlərinə rəğmən törədilmiş qətliamdan dərhal, yəni bir gün sonra Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev dünya ictimaiyyətinin baş vermiş faciə barədə məlumatlandırılmasında gördüyü tədbirlər diqqətə çatdırılıb.
1990-cı il yanvarın 20-də dinc insanlara qarşı güc tətbiqinin Azərbaycan xalqının azadlığı və müstəqilliyi uğrunda mübarizə əzmini sındıra bilmədiyi bildirilib, azərbaycanlı şəhidlərin əziz xatirəsinin isə əbədi olaraq yaşayaraq, dünyanın müxtəlif bölgələrində, o cümlədən Avstriyada dərin ehtiramla anıldığı bildirilib.
Tədbir iştirakçıları dünya ictimaiyyətinin 20 Yanvar faciəsi barədə daha geniş məlumatlandırılması üçün elmi araşdırmaların aparılmasının faydalı olacağını qeyd ediblər.

В Граце (Австрия) прошла конференция, посвящённая трагедии 20 Января
20 Января в Университете Граца состоялась конференция под названием «35 лет со времени «Черного Января» Баку 1990 года: Военные интервенции накануне распада Советского Союза».
Мероприятие, инициированное Посольством Азербайджанской Республики в Австрии и организованное совместно c Центром Анализа Международных Отношений (ЦАМО), Институтом Людвига Больцмана по исследованию последствий войны и Университетом Граца, объединила студентов и преподавателей университета, представителей научно-исследовательских центров и экспертов по международным отношениям.
С приветственным словом выступили Барбара Стельцль-Маркс, Директор Института исследований последствий войны Людвига Больцмана, Ровшан Садигбейли, Посол Азербайджанской Республики в Австрийской Республике и Постоянный представитель Азербайджана при ОБСЕ и других международных организациях в Вене.
Фарид Шафиев, Председатель правления ЦАМО, Питер Руггенталер, Заместитель директора Института Людвига Больцмана по исследованию последствий войны, Марк Крамер, Директор Программы исследований холодной войны в Гарвардском университете Марк Крамер и Надя Бояджиева, научный сотрудник Болгарской академии наук, выступили с докладами по соответствующим темам.
По словам спикеров, основной целю организованного Советским Союзом кровопролития было беспощадное подавление освободительного движения в Азербайджане, применение силы против гражданского населения и грубое нарушения прав человека.
Также было подчеркнуто, что эта трагедия до сих пор не получила правовой и политической оценки на международном уровне. Выступавшие обратили внимание на отсутствие освещения событий в СМИ на Западе в то время и мер, принятых общенациональным лидером Гейдаром Алиевым по донесению правды до международной общественности.
Было отмечено, что использование силы против гражданского населения 20 Января 1990 года не смогло сломать решимость Азербайджанского народа сражаться за свободу и независимость, а светлая память азербайджанских шехидов чтится с глубоким уважением в различных регионах мира, в том числе и в Австрии.
Участники конференции также подчеркнули необходимость проведения научных исследований с целью повышения осведомленности о трагедии 20 Января.