Afrika gününə hər olunmuş konfrans keçirilib
Mayın 26-da Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi ilə birgə “Qoşulmama Hərəkatının təkamülündə Afrika irsi” mövzusunda konfrans keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Afrika Gününə həsr olunmuş konfransın əsas məqsədi Qoşulmama Hərəkatı (QH) tarixində Afrika irsinin rolu və Hərəkatın hazırkı beynəlxalq münasibətlər konyukturasında Afrika qitəsindən olan ölkələrin maraqlarını daha yaxşı təbliğ etməsinə dair müzakirələrin aparılması olub.
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin rəhbəri Fərid Şəfiyev və Mərakeş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Məhəmməd Adil Embarşın açılış nitqi ilə çıxış etdikləri konfransda Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun, akademik dairələrin təmsilçiləri, tədqiqatçılar, Afrika İttifaqı ölkələrindən, həmçinin QH-yə üzv ölkələrdən olan tələbələr və çoxsaylı media nümayəndələri iştirak ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın Afrika ölkələri ilə artan xətt üzrə inkişaf edən əməkdaşlıq əlaqələrinin yeni müstəviləri əhatə etdiyini bildirib. Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində Azərbaycan və Afrika qitəsi ölkələri arasında mövcud münasibətlərin yeni mərhələyə qədəm qoymasını məmnunluqla qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov Hərəkatın hazırkı sədri qismində ölkəmizin Afrika qitəsini fəaliyyət dövründə diqqət mərkəzində saxlanılması üçün prioritet regionlardan biri kimi müəyyən etdiyini diqqətə çatdırıb. Afrikanın böyük potensiala malik olan bir qitə kimi əhəmiyyətinə diqqət çəkən nazir bu konfransın qlobal sülhün və inkişafın təmin edilməsində Afrika qitəsinin tarixi, bu günü və gələcək rolu haqqında məhsuldar müzakirələr aparmaq üçün yaxşı fürsət olduğunu bildirib.

A conference dedicated to Africa Day was held
On May 26 a conference dedicated to Africa Day titled "Legacy of African continent in the evolution of the Non-Aligned Movement (NAM)” was co-organized by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan and the AIR Center.
The main purpose of the conference was to discuss the role of African heritage in the history of the Non-Aligned Movement (NAM) and the ways the Movement can better promote the interests of African countries in the current context of international relations.
Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, the AIR Center Chairman Farid Shafiyev and Ambassador of the Kingdom of Morocco to Azerbaijan Mohammad Adil Embarch delivered opening remarks at the conference. The conference was attended by representatives of the diplomatic corps accredited in Azerbaijan, academia, researchers, students from African Union countries and the NAM member states as well as by numerous media representatives.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the relations between Azerbaijan and the countries of the African continent have entered a new stage under Azerbaijan’s chairmanship of the Non-Aligned Movement.  The minister added that as the current chairman of the Movement Azerbaijan considers the African continent as one of the priority regions to focus on. Emphasizing the importance of Africa as a continent with great potential, the minister stressed that the conference was a good opportunity to discuss the history, present and future of the African continent in ensuring global peace and development.